Fiyat Aralığı

Marka

Beden / Numara

Renk

0 Ürün Listeleniyor

    Aramnıza uygun ürün bulunamadı. Lütfen yeni bir arama yapınız.
  • Açıklama
  • Diğer Kategoriler

Tepsi

Mutfaklarda sık kullanılan temel ürünlerin ve eşyaların yanı sıra yardımcı ekipman sınıfında yer alan ancak işlerimizi kolaylaştıran bir çok ürün vardır. Saklama, taşıma, servis ve sunum gibi birçok işi kolayca halletmeyi sağlayan tepsiler farklı boyutlarda, farklı malzemelerde ve farklı şekillerde olabilmektedir. Bu ürünler genelde iki yanında bulunan kulplar ya da tutma aparatlarından tutularak kullanılırlar. Tepsilerde işlevi belirleyen özellik ve tepsinin dayanıklılığıdır.

Tepsi Kullanımı

Tepsiler sıklıkla servis amacı için kullanılmaktadır. Üzerine birçok malzemeyi koyabileceğiniz tepsileri evde başka bir odaya servis yapmak için, ürünleri yemek masasına götürmek için ya da oturma odanıza çay veya kahve götürmek için kullanabilirsiniz. Sadece evde değil cafe ve restorantlarda da tepsilerin servisteki rolü çok önemlidir. Self servise olan yani müşterilerin satın almak istedikleri ürünleri açık büfeden kendileri seçtikleri mekanlarda tepsilerin hafif ve kolay kullanılabilir olması, üzerine konulan ürünleri taşıyabilmesi ve kişileri rahatsız edecek kadar büyük olmaması önemlidir. Tepsi satın alınırken kullanım amacına ve kullanım yerine göre seçim yapılmalıdır. Kulplu tepsilerde kulp şekli ve modeli tepsiden tepsiye değişir. Bu kulplar tepsinin malzemesi ile uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır.

Tepsilerin Özellikleri

Tepsilerin özellikleri yapıldıkları malzemeye göre değişir. Ahşap tepsiler, metal tepsiler, ince ya da kalın plastikten imal edilen tepsiler ve yastıklı tepsiler en sık tercih edilen modellerdendir. Ahşap tepsiler genelde bambu ya da benzeri bir ahşabın inceltilip cilalanması ile yapılmaktadır. Ahşap görünümünde ya da boyanıp renklendirilerek modernleştirilmiş bir tarzda olabilirler. Ev hanımlarının gün içinde çay ve kahve servisini rahatlıkla yapabileceği tepsilerdendir. Metal tepsiler dayanıklı ve kolay temizlenebilir olduğu için tercih edilmektedir. Bu tepsiler genelde yemek servisleri yapılırken kullanılır.

Büyük yuvarlak metal tepsilere sini adı verilmekte ve çoğu zaman yer sofralarında üzerinde yemek yenerek masa işlevi de görmektedir. Metal tepsiler aynı zamanda ısıya ve ateşe dayanıklı olduğu için fırınlarda ve ocaklarda yemek pişirmek içi kullanılır. Servis tepsilerinden farklı olarak bu tür tepsilerde yan taraflarda tutma kulpu bulunmamaktadır. Plastik tepsiler de hafifliği dolayısı ile günlük olarak rahat şekilde kullanılır. Isıya dayanıklı olmadıklarından üzerine konan ürünlere dikkat edilmelidir. Plastik tepsiler zamanla esneme, çatlama ya da kırılma gibi durumlar ile karşı karşıya gelebilir.

Farklı Tepsi Modelleri

Bilinenlerin dışında yer alan bazı tepsi modelleri de günlük hayatta sıklıkla kullanılır. Yatak tepsisi ya da keyif tepsisi olarak bilinen tepsi modellerinde düz tepsi kısmının altında genelde strafor ya da başka yumuşak bir malzeme ile doldurulmuş kese şeklinde yastık bulunur. Böylece tepsiyi kucağınıza koyarak üzerinde rahatlıkla bir şeyler yiyip içmeniz mümkün olur. Sunum tepsileri de görselliğine önem verilen ve çoğu zaman tek kişiye servis için minyatür hale getirilmiş özel tepsilerden oluşur. Bu tür tepsiler çay ve kahve ikramı için uygundur. Tepsiler tercih edilirken kullanım amacını ve ihtiyacı göz önüne almak gerekir.

Her ihtiyaca yönelik olması isteniyorsa dayanıklı malzemeden imal edilmiş, büyük ve kolay taşınabilir modeller tercih edilmelidir. Her tepsinin özelliği ürün açıklamalarında detaylı bir biçimde yer almaktadır. Ürünün yapıldığı malzemenin ne olduğu, tepsinin boy ve genişliği gibi özellikler ürün açıklamalarından okunarak satın alma işlemine geçilmelidir. Satın alınan ürünler tekli olarak sipariş edilebileceği gibi başka mutfak gereçleri ile birlikte toplu olarak satın alınmak üzere sepete eklenip bekletilebilir. İnternet üzerinden alınan her türün orijinal ambalajı ile paketlenerek korunaklı bir şekilde alıcıya kargo ile gönderilir.