Yazılım

Fiyat Aralığı

Marka

Beden / Numara

Renk

    Ürün Bulunamadı.
  • Açıklama
  • Diğer Kategoriler

Yazılım

Yazılım Nedir?

Yazılım değişik ve çeşit çeşit görevleri belli bir amaç üzerine yapmaya tasarlanmış elektronik cihazların tümünün birbiriyle haberleşmesi ve uyum sağlama görevlerini ya da kullanımlarını geliştirmeye olanak sağlayan makine komutuna  denir. Elektronik aletlerin belirli bir iş veya görevi yapmasını sağlayan programların tümüne verilen isim olarak da geçmektedir. Bir sorun veya problem oluştuğu zaman bu problemi çözmek için kullanılan bilgisayar dili ile anlamlı anlatımların tümüne denir. Bunun içinde birçok dil mevcuttur. Misal olarak Pascal, C++ ve Java’dır.

Bilgisayar yazılımları genel olarak üç ana grupta incelenmektedir:

Sistem yazılımları (System Software): Bilgisayarda kendinin işletimini sağlayan işletim sistemi, sağlayıcılar, derleyiciler (yazılım programında yazılmış olan yazının bilgisayar diline çevrilmesi için kullanılan program) birçok donatılar (facility) gibi yazılımlara verilen isimdir.
Uygulama yazılımları (Application Software): Genel olarak kullanıcıların işine kolaylık sağlayan senet, bordro, çek, stok kontrol, kütüphane ve iş yerlerinin kayıtlarını saklayan programlar ve müşterilerin banka hesaplarındaki paraları hesaplayan programlar vs. yazılımlara verilen isimdir.
Uygulama yazılımları bütün sistemler içerisindeki en önemli temel yazılım işletim sistemidir Çünkü bilgisayarın bütün yazılım ve donanım kaynaklarını kontrol eder ayrıca kullanıcıların yüklemiş olduğu uygulamaları da denetler ve çalışmalarını sağlar.
Çevirici yazılımlar: herhangi bir dilde yazılmış olan bir yazıyı yazılım programı ile makine diline çevirmiş olur.
Çeşitleri Nelerdir?
 
Sistem Yazılımları

Bu yazılımlar genel olarak bilgisayar içindeki fonksiyonların çalışmasını sağlar ve bilgisayar donanım ve sistemine yürütülmesi açısından yardımcı olur. Şöyle kombinasyonları vardır:
 
Aygıt sürücüleri
Sunucular
Hizmet programları
İşletim sistemleri
Pencere sistemleri

Sistem yazılımları genellikle bağımsız şekilde olan donanım bileşenlerinin uyum içinde çalıştırılmaya çalışmasıdır. Sistem yazılımları bilgisayar donanımının çalıştırılması ile uygulama yazılımının çalıştırılması konusunda olanak sağlamak için oluşturulmuş olan bir çeşittir. 
Bilgisayarın kendisinde otomatik olan BIOS yazılımı(aygıt): Bilgisayara bağlı veya bilgisayarın kendisinin içinde bulunan donanımı kontrol etmek ve çalıştırmak için oluşturulan genel ve temel işlevi sağlamaktadır.
 
İşletim sisteminde önde gelenlere şöyle örnek verilebilir: Microsoft, Windows, Mac OS ve Linux’dur. Bilgisayardaki parçaların disk ve hafıza arasında monitöre görüntü sağlamak için veya veri alışverişinde görevleri düzenli bir şekilde yaparak bu ikisinin beraber çalışmasını sağlar. Özellikle üst düzey olan sistem yazılımları uygulama yazılımları için platform oluşturmasına olanak sağlamaktadır.
 
Yardımcı yazılım: Bilgisayarın yapılandırılmasına, analiz edilmesine, optimize edilmesine ve en önemlisi yönetilmesine yardımcı olmaktadır.
 
Başka bir anlatımda sisten yazılımları; yazılım geliştirme araçlarını tanımlamak anlamıyla da kullanılmaktadır.

Bilgisayar alıcıları genel olarak bilgisayar alırken en çok işletim sistemine dikkat ederek almaya özen gösterirler. Fakat cep telefonu alırken aynı kolaylıkla almak mümkün olmaz. Çünkü Iphone gibi ürünlerde sistem yazılımlarını son kullanıcı yükleyemez. Zaten cep telefonu alındığı zaman yüklü bir şekilde elimizde olur. Aslında bu müşteri için iyidir bunun sebebi ise gerekli olan tüm alt yapıların yüklenmiş bir şekilde olmasıdır. Sistem yazılımlarının dışında oyun oynama, müzik dinleme, internette gezinme olayların ilgili olduğu yazılım türüne de uygulama yazılımları denmektedir.
 
Mesela uygulama yazılımları belirlenmiş problemlere çözüm olarak programlama dillerinde oluşturulmuş programlardır. Hangi işletim sistemi için yazılmışsa o işletim sistemi üzerinde çalışmaktadır. Tek yönlü olmadığından birçok amaca yönelik çalışmaktadır. Buna paket program da denir.( Office programları; Word, Excel, Powerpoınt), antivirüs programları, oyunlar gibi birçok uygulama içine girer.
 
Programlama Dilleri

Tüm uygulama yazılımlarının hepsinde ve sistem yazılımlarının hepsinde programlama diller bulunmaktadır. Programlama dillerinin amacı neyi, ne zaman, nasıl yapacağını biligisayara komut vermektir. Programlama dilleri dilleri günümüzde oldukça çok gelişmiştir.