Ista Kaşık Şekilli Dijital Tartı

117,17 ₺

Ücretsiz Kargo

Fluval Filtre Kartuşu 305306405406 İçin 6 Lı

52,08 ₺

Ücretsiz Kargo

Hisar Elyaf Küçük 65-70 Gr Filtre Elyaf Akvaryum

20,00 ₺

Ücretsiz Kargo

Iphone 5S Usb Şarj Entegre 1610A1/ U2 Power Ic

40,39 ₺

Ücretsiz Kargo

Nokia 6101 İç Kulaklık

17,31 ₺

Ücretsiz Kargo

Dophin Pipo Filtre

53,45 ₺

Ücretsiz Kargo

White Balance Aktif Karbon Kömür (Fileli) 500 Gr

27,00 ₺

Ücretsiz Kargo

Jbl Symec Vl 25Cm

86,79 ₺

Ücretsiz Kargo

Jbl Symec Micro Keçe 25*75Cm

90,73 ₺

Ücretsiz Kargo

Fluval Aqua Vac+ Filtre Torbası

49,35 ₺

Ücretsiz Kargo

Vn5 Çekvalfli Hava Dağıtım Kiti 1 Adet Akvaryum Hava Dağıtım

27,00 ₺

Ücretsiz Kargo

Jbl Micromec 650Gr

139,52 ₺

Ücretsiz Kargo

Jbl Mavi Sünger 50X50X5

179,96 ₺

Ücretsiz Kargo

Fluval Spec Ve Flex Akvaryum Filtre Süngeri

64,52 ₺

Ücretsiz Kargo

Dophin Motorlu Pipo Filtre

98,87 ₺

Ücretsiz Kargo

Dophin Motorlu Pipo Filtre

118,01 ₺

Ücretsiz Kargo

Dophin Astro Ultra Zeolit Amonyak Giderici Filtre Malzemesi

25,90 ₺

Ücretsiz Kargo

Htc Desire 816 On-Off Switch

17,66 ₺

Ücretsiz Kargo

Ejet Sünger Filtre

53,53 ₺

Ücretsiz Kargo

Jbl Symec Elyaf 500 G

95,34 ₺

Ücretsiz Kargo

Dophin Pipo Filtre

38,47 ₺

Ücretsiz Kargo

Biyolojik ve Karbon Sünger Büyük Boy 90x30x2 Cm (2Adeti)

31,00 ₺

Ücretsiz Kargo

Ejet Sünger Filtre

45,62 ₺

Ücretsiz Kargo

Ejet Sünger Filtre

43,37 ₺

Ücretsiz Kargo

Ejet Sünger Filtre

59,12 ₺

Ücretsiz Kargo

N-201 Yedek Süngeri

17,70 ₺

Ücretsiz Kargo

Sony Xperia Z3 Mini On-Off Ses Kilit Filmi

54,41 ₺

Ücretsiz Kargo

Fluval Flex Akvaryum Filtre Süngeri #15006

54,96 ₺

Ücretsiz Kargo

Meç Turbo Filtre

33,73 ₺

Ücretsiz Kargo

Akvaryum filtre malzemeleri konusu genellikle balık beslemeye yeni başlayanların gözünün korkutan bir iş olma özelliği taşımaktadır. Ancak balıklara, akvaryum içerisinde mümkün olduğuna hijyenik bir ortamın sağlanması önemlidir. Bunun için de en önemli ihtiyaçlarınızdan birini akvaryum filtre malzemeleri oluşturmaktadır.

Filtre Nedir?

Filtrenin kelime anlamı süzgeç demektir. Filtre malzemeleri bir nevi süzme işlevi görür. Balıkların içine konulduğu akvaryum tankındaki suyun belirli bir miktarını süzme işlevi görür. Bu işlevi ise belirli süreler içerisinde gerçekleştirir. Süzülerek pisliklerinden arındırılan su filtre malzemeleri vasıtasıyla tankın içerisine geri verilir.

Ancak filtre yalnızca suyu süzerek temizlemekle kalmaz. Ayrıca kimyasal bir işlemi de başarılı bir şekilde yerine getirir. Suyun içerisindeki, gözle görünmeyen zararlı maddeleri sudan arındırır. Bu sayede balıklara çok daha hijyenik bir yaşam alanın sağlanması mümkün hale gelir.

Filtreler Nasıl Çalışır?

Akvaryum içinde beslemek istediğiniz balıklara, hijyenik bir ortam sağlamak için filtre malzemeleri önemli rol üstlenir. Çünkü filtreleri süzdükleri haznelerin içerisinden belli başlı malzemeler barındırırlar. Bu filtre malzemelerinin üzerinde ise belirli bir zamanın sonunda yararlı bakterilerin oluşumu gerçekleşir. Bu bakterilerin oluşumu ise balıklara, sağlıklı bir ortam sağlanmasına önemli etki eder.

Yeteri miktarda yararlı bakteri oluşması durumu oldukça önemlidir. Bunun sağlanabilmesi için ise çok büyük yüzey alanına sahip olunması gerekir. Ancak filtreler yardımıyla yeterince yararlı bakteri oluşumu mümkün olabilmektedir.

Filtre içerisine eklenen seramik malzemeler, sünger, lav taşları gibi malzemenin yüzey alanları çok geniştir. Böylelikle bakteriler için mükemmel bir yaşam alanı oluşmuş olur. Bu bakımdan filtre malzemeleri sayesinde akvaryum içerisinde istenilen denge sağlanabilir. Filtreleme işlemleri kendi içerisinde bazı çeşitlilikler göstermektedir. Bunlar; Mekanik filtreleme, biyolojik filtreleme ve kimyasal filtreleme olarak ortaya çıkmaktadır.

Mekanik Filtreleme Nedir?

Akvaryumdan alınmış olan suyun filtre içerisine girişinde, filtre malzemelerine değmeden önce mekanik olarak süzülmesidir. Bur aşamada genellikle filtre malzemelerinden polyester dolgu malzemesi kullanılır. Böylelikle suyla gelen balık dışkısı, yem artıkları, kum ve benzeri pislikleri tutulur. Bu bölüm filtrenin sağlıklı bir biçimde biyolojik filtreleme yapılması için çok önem taşır.

Biyolojik Filtreleme Ve Kimyasal Filtreleme

Mekanik filtreleme işlemi sonrasında akvaryum tankı içerisinden alınan suyun oksijene ve amonyağa doyması sağlanır. Sonrasında suyun bakterilere ulaşmasının sağlanmasıyla işlem başlar. Bu bölümde ise genellikle seramik, lav kırığı taşlar gibi çeşitli filtre malzemeleri kullanılır. Akvaryumdaki suyun filtre malzemelerine ulaşmasıyla bakteriler görevlerini yerine getirmeye başlar. Böylelikle suyun amonyaktan ve nitrit’den arındırılır. Oksijeni tükenmiş olan su geri verilir. Filtre bu suyu tekrar akvaryum tanklı içerisine gönderir. Buna işleme de biyolojik filtreleme adı verilir. Kimyasal filtreleme bölümü akvaryumlarda çok sık kullanılmaz. Bir başka ifadeyle çok fazla ihtiyaç duyulmaz. Akvaryumun içine eklenen suyun ağır metaller ve kimyasal maddeler içermemesi halinde kimyasal filtrelemeye gerek yoktur.

Bazı hastalık durumlarında kullanılan metilen mavisi, antibiyotikler ve diğer ilaçları sudan temizlemek için kullanılan bu bölümde sıklıkla aktif karbon kullanılır. Eğer filtrede aktif karbon bulunuyorsa ve su değerleri normalse karbonu çıkarılabilir. Karbon malzeme yerine, filtre içerisine biyolojik malzemeler eklenebilir.

İhtiyaç duyulan tüm filtre malzemeleri kolaylıkla satın alınabilir niteliktedir. Böylelikle küçük dostlarınıza, keyifle yüzebilecekleri ve sağlıkla yaşayabilecekleri bir ortam sağlayabilirsiniz. Balıklara yaşanabilir bir ortam sağlanması son derece önemlidir. Bunun içinde filtre ve filtre malzemelerinin çok büyük bir önemi vardır.