Bulaşık Makinesi

Fiyat Aralığı

Marka

Beden / Numara

Renk

    Ürün Bulunamadı.
  • Açıklama
  • Diğer Kategoriler

Bulaşık Makinesi

Bulaşık Makinesinde Değerlendirme Kriterleri

Evlerde ve yiyecek içecek hizmeti veren işyerlerinde en sık ihtiyaç duyulan eşyalardan birisi bulaşık makineleridir. Bulaşık makineleri hem evlerde kullanım için hem de endüstriyel alanda kullanım için farklı tip ve modellerde geliştirilebilirler. Bu modellerin özellikleri teknik anlamda birbirinden çok farklı olsa da görünüş ve tip olarak birbirine benzediklerinden alıcıyı aldatabilir. Bu sebeple bulaşık makinesi almadan önce teknik özellikler iyi araştırılmalı ve konu ile ilgili detaylı bilgi sahibi olunmalıdır. Bulaşık makinelerinde hem fiyatı hem de kullanım etkinliğini belirleyen parametre programların sayısı ve özellikleridir. Programların her biri farklı sıcaklık derecelerinde yıkama yaparlar. Yıkama süresi de programdan programa değişebilir.

Bulaşık Makinesi Programları Ne Anlama Gelir?

Bulaşık makinesi üzerinde bulunan programlar 2 adet, 3 adet ya da 4 adet olabilir. Evlerde kullanılan makineler için genelde bu program sayıları tercih edilirken endüstriyel alanda kullanılan makinelerde daha farklı program sayıları bulunabilir. Cafe ve restoranlarda ise hızlı yıkama yapan tek programlı bulaşık makinesi modelleri tercih edilmektedir. Bulaşık makinesi programları kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik olarak tasarlanmıştır. Programlardan birisi bulaşıkların temiz şekilde yıkanacağı optimum sıcaklıkta çalışırken elektrik tasarrufu sağlar ve bu program genelde ekonomik program olarak adlandırılır.

Standart sıcaklığın yeterli olmayacağı kirli bulaşıklarda kullanıcılar yoğun adı da verilebilen daha sıcak bir programa geçebilirler. Bu sıcak program suyu daha yüksek derecelere çıkartabildiği için enerji sarfiyatı açısından ekonomik programa göre biraz daha dezavantajlıdır. Ancak zaman zaman yoğun kirli ve yağlı bulaşıklar ile karşı karşıya kalınabileceği düşünülerek bulaşık makinesi modellerinde bu programın bulunması oldukça önemlidir. Bulaşık makinelerinde bulunan diğer bir program türü ise optimum bir sıcaklık değerinde mümkün olan en kısa sürede yıkama yapan programdır. Bu program kısa program olarak da bilinir. Kısa programlar makinenin markasına ve modeline göre farklı dakikalarda olabilir.

Bulaşık Makinesi Kapasiteleri

Makine seçimine etki eden bir diğer faktör de makine iç hacminin büyüklüğüdür. Bu hacim genelde makine boyutlarına bağlı olarak standart olsa da sepetlerin pozisyonu ve kullanım şekli hacmin daha verimli şekilde kullanılmasını sağlar. Buna bağlı olarak da bazı makinelerde 3 sepet bazı makinelerde ise 2 sepet bulunmaktadır. Makine içindeki gözlere bardaklar, tabaklar, tencereler büyüklüklerine göre yerleştirilirken çatal kaşık gibi parçalar ise dik şekilde, onlar için ayrılmış özel bölüme yerleştirilmektedir. Bulaşık makinesi seçilirken enerji tasarrufu sağlayıp sağlamadığı ve hangi seviyede bu tasarrufu yaptığı araştırılmalıdır. A+ sınıfındaki ürünler ve bunların daha tasarruflu olan modelleri tercih edilirse başta fiyat olarak size yüksek gelse de uzun vadede sağlayacağı tasarruf miktarı çok daha fazla olacaktır. Bulaşık makinelerinin dış görünüşleri, kapak pozisyonları ve renkleri de değerlendirme yapılacak diğer kriterlerdendir.

Bulaşık Makinesi Kullanım Şartları

Bulaşık makinesi kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar mevcuttur. Makineye koyulmaması gereken ürünlerin iyi bilinmesi gerekir. Bu ürünler makineye koyulup yıkandığında hem ürün kalitesini bozmakta hem de makinenin çalışmasını etkileyerek ileriki vadede bir takım sorunlara neden olmaktadır. Bu sebeple de makineye su emebilen ve sıcağa dayanıklı olmayan ürünlerin koyulmaması gerekir. Aynı zamanda makineye ürün yerleştirme işlemi yaparken üstten ve alttan makineye su veren pervanelerin dönüşlerine engel olmayacak şekilde yerleşim yapılması gerekir. Bu durumu makineyi çalıştırmadan önce elinizde pervaneleri çevirerek kontrol edebilirsiniz. Makinenin uzun süre kullanılabilmesi için eğer şebeke suyu kireçli ise makine tuzu kullanılması, etkin bir kurutma sağlanması için parlatıcı ve tavsiye edilen bir markanın deterjanlarının kullanılması gerekir.