Klima

Fiyat Aralığı

Marka

Beden / Numara

Renk

    Ürün Bulunamadı.
  • Açıklama
  • Diğer Kategoriler

Klima

İklimlendirme Sistemleri ve Klima Seçimi

Bir ortamı ısıtmak ya da soğutmak yani teknik bir deyişle iklimlendirmek için kullanılan en modern teknoloji klimalardır. Klimalar bulundukları ortamdaki havayı ısıtarak ya da soğutarak ortama geri vermektedir. Aynı zamanda havayı verirken içinde bulunan filtreler sayesinde hava içindeki tozları ve partikülleri de tutarak temiz havanın sürekli ortamda kalmasını sağlamaktadır. Prensip olarak klimalar çalışırken dış ortamdaki havanın girişi ortamda ısı kaybı olmaması için engellenmelidir. Bu durum da kapalı ortamda havanın çok daha çabuk kirlenmesine neden olur. Havayı temizleyici özelliğe sahip olan klimalar bu anlamda önem taşır. Özellikle evde yaşayan bireylerin solunum yolları ile ilgili sıkıntıları varsa ya da evde küçük bebek bulunuyorsa tercih edilen klimanın teknik özellikleri iyi incelenmeli ve satın alma sonrasında da klima bakım ve temizlik talimatlarına uyulmalıdır.

Klima Modelleri ve Özellikleri 

Klimalar satın alınırken kullanılacağı odanın büyüklüğü oldukça önemlidir. Odanın metrekaresine göre seçilen klimalar BTU denilen güç birimine göre değişik güçlerde alınır. Büyük odalar için BTU değeri yüksek klimalar daha küçük ve çabuk iklimlenecek alanlar için düşük BTU değerli klimalar alınmalıdır. Klima gücüne karar verildikten sonra ise klimanın enerji sınıfına dikkat edilir. Klimalar çalıştırıldığı süreye bağlı ve sahip olduğu BTU gücüne bağlı enerji sarfiyatı yaparlar. Gücü yüksek olan klimalar daha büyük alanları aynı sürede ısıtabilmek ya da soğutabilmek için küçük klimalara göre daha fazla elektrik harcamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise klimanın kullanım sıklığı olacaktır. Sürekli kullanılacak klimalar için hem yüksek güçlü hem de enerji sarfiyatı az olan inverter adlı klimalar tercih edilebilir.

İnverter Klimalar

İnverter teknolojisi ile çalışan klimalar kesintisiz olarak 24 saat çalışabilme ve bu süre içerisinde de en az enerji kullanımı sağlayan klimalardır. Bu klimalar açılış sırasında gerekli olan enerjiyi kullanırlar ve sonraki saatlerde çok düşük miktarda enerji ile çalışmaya devam ederler. Aynı zamanda inverter klima devreleri kesintisiz çalışmaya uygun olarak tasarlanmıştır. Evlerde sabit bir sıcaklık istendiğinde bu klimalar tercih edilmelidir. Bazı işyerlerinde sıcaklığın risk teşkil ettiği durumlarda da inverter teknolojili klimalar kullanılabilir. Hastane, otel, alışveriş merkezi gibi sürekli olarak insanların olduğu yerlerde bu tip klimalar merkezi bir yerden kontrol edilerek çalıştırılır.

Oda Tipine Göre Klima

Klima tercih edilirken duvar tipi ya da salon tipi olarak ikiye ayrılır. Duvar tipi klimalar hava akışının rahat biçimde sağlanabildiği odalarda kullanılırken salon tipi klimalar genelde ince uzun şekilde tasarlanan büyük alanlarda tercih edilir. Salon tipi klimalar istenildiğinde yer değişikliği yapılabilen modellerdir. Duvar tipi ürünlerde ise servis ekibinin yapacağı keşiften sonra belirlenen nokta sabit olmakta ve klima taşınmak istediğinde dış ünite ile birlikte taşınması gerekmektedir.

Klimalarda BTU gücü, enerji sınıfı ve klima markası belirlendikten sonra o marka içinde yer alan farklı renk ve tasarımdaki modeller arasında seçim yapılabilir. Oda duvar rengine ya da mobilya rengine uygun olan klimalar alınarak daha şık ve modern bir görüntü yakalayabilirsiniz. Klima alırken fiyat değerlendirmesi aynı segmentte bulunan yani aynı BTU gücüne sahip klimalar arasında kıyaslama yapılmalıdır. Klimaların servis ve bakım hizmetleri sorgulanmalı ve garanti süresi de tercihte etken olmalıdır. Garanti şartları, klimanın bakım ve temizliklerinin firma tarafından ne sıklıkla yapıldığı önemlidir. Aynı zamanda klimanın ilk montajı, taşınma esnasında sökülüp takılması ve gaz dolumu gibi işlemler servis tarafından kısa süre içinde yapılıyor olması gerekir.