Ürün Bulunamadı.

Kurutma makinesi kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Bu makineler sayesinde çamaşırların yıkanmasından sonraki kurutma işlemi oldukça pratik ve hızlı bir hale gelmiştir. Ayrıca evin içine çamaşır serme problemini de ortadan kaldırarak estetik olmayan görüntülerin önüne geçer. Yıkanan çamaşırların fazla olduğu durumlarda ise hayat kurtarıcı bir rolü olan kurutma makinesi, acil olarak kurutulması gereken çamaşırlar için de yardımcı olmaktadır.

Kurutma Makinesi Nedir? 

Çamaşır kurutma makinesi, yıkanmış çamaşırların kolay bir şekilde kurutulmasını sağlamak için üretilmiş cihazlardır. Görünümde klasik bir çamaşır makinesi benzetmesi yapılan bu cihazlara, çamaşırların çok sıkışmayacak şekilde konulması gerekir. Makinedeki tambura yerleştirilen çamaşırlar için gerekli program seçimi yapılır ve çalıştırılır. Cihazın üzerinde kontrol panelleri vardır ve tamburlarında bulunan delikler sayesinde dönerken sıcak hava gönderirler. Bu sayede çamaşırları kurutmuş olurlar.

Ancak çamaşırlarınızı kurutmadan önce mutlaka etiketlerine göz atmalı ve kurutmaya yönelik herhangi bir talimat olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer çamaşırlarınız kurutma makinesi için uygunsa kontrol panelinden doğru program seçilerek kurutulmalıdır.

Kullanım Avantajları

Kurutma makinesi için en önemli kullanım avantajı elbette ki çamaşırların çok kısa bir süre içinde kurutuluyor olmasıdır. Buna ek olarak çamaşırların kuruması için tek tek asılması, kuruması için beklenmesi ve sonrasında toplanması gibi zahmetleri ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca çamaşırların ev dışında bir alana serilmesi sonucu zarar görme riskleri de vardır. Kurutma makinesi sayesinde çamaşırlar herhangi bir dış etkenden etkilenmez. 

Çamaşırların kurumasıyla bir deterjan buharı oluşmaktadır. Bu durum ise bazı alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Artık kurutma makinesi kullanılmasıyla evde daha sağlıklı bir ortam oluşturulmaktadır. Çünkü bu cihazlar, evin sıcaklığının yüksek olmasına ihtiyaç duymaz. Bu anlamda kendi ısısını elektrikle kendisi sağlamaktadır. Bu sayede kışın çamaşırların kurumaması gibi problemlerin de önüne geçmektedir.

Kuruyan çamaşırların üzerinde bazen ince tüyler meydana gelebilmektedir. Kurutma makinesi sayesinde kumaşların yüzeyi bu küçük tüylerden arındırılarak çamaşırlar yumuşatılmış bir hale gelirler. Bu anlamda çamaşırlar için her daim kumaş türüne göre kurutma programı seçilmelidir. Bu programlar arasında ütü kuruluğu ve dolap kuruluğu gibi seçenekler de bulunmaktadır. Böylece istenilen seviyede kuruma elde edilerek kırışma yaşanmaz.

Sadece kurutma görevi olmayan kurutma makinesi ile makinelerde yaşanabilecek kötü kokuların da önüne geçilir ve kıyafetler de havalandırılmış olur. Kapladığı alan bakımından oldukça tasarruf sağlayan kurutma makinesi, çamaşır makinesinin üstüne de yerleştirilebilmektedir.

Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hızlı şehir hayatının artmasıyla birlikte kurutma makinesi de daha sık kullanılmaya başlamıştır. Çamaşırların balkon veya türevi yerlere asılıyor olması, hem kötü kokulardan hem de havadaki tozdan etkilenmelerine sebep olmaktadır. Bu sebeple yeni yıkanan çamaşırlar asıldıktan sonra kurumaya bırakılınca hiçbir şekilde temiz kokuları kalmamaktadır. Eğer siz de bu problemleri ortadan kaldırarak bir kurutma makinesi edinmek istiyorsanız bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Öncelikle alacağınız makineyi hangi ihtiyacınıza yönelik almak istediğinizi iyi belirlemelisiniz. Bu anlamda makineden bulunması gereken özelliklere göre bir tercihte bulunabilirsiniz.

Kurutma makinesi, kendi içinde farklı devir gücüne ve kilogram kapasitesine sahip olmaktadır. Burada önemli olan nokta, çeşitli programları olan bu cihazlar için bir bütçe ayarlamanız ve o bütçe aralığında, istediğiniz özellikleri aramanız gerektiğidir. Bazı makineler 10-12 program barındırırken bazıları ise 13-16 programa sahip olabilmektedir. Kendiniz için en uygun makineyi seçerken bu kriterleri ön plana çıkarmalısınız.

Bir diğer önemli husus ise kg kapasitesi olmaktadır. Kurutma makinesi modellerinde 6-7 kg ya da 9-10 kg taşıma kapasitesi gibi farklılıklar vardır. Eğer tek başınıza veya az kişiyle yaşıyorsanız daha düşük kapasiteli ürünleri tercih edebilirsiniz. Ancak kalabalık bir eve sahip olanların yüksek kapasiteli bir ürün seçmesi doğru olacaktır.

Kıyafetlerinizi en uygun şekilde kurutmak istiyorsanız, günlük yaşamınızda sıklıkla kullandığınız kıyafetlerin türüne özel programı olan kurutma makinesi modelleri seçebilirsiniz. Ayrıca cihazın tercih edilen süre içinde çalıştırılması ya da çalışmanın ertelenebilmesi gibi ayarlarının mevcut olması da önemlidir. Bir kurutma makinesinin gürültü seviyesi diğerlerinden her zaman için farklı olacaktır. Bu anlamda yaşam alanına yakın bir yere konulması planlanan ürün için gürültü seviyesi düşük olan modellerden seçmeniz en doğrusu olacaktır.

Bütün bunlarla beraber kurutma için kalan zamanı kolay bir şekilde görebileceğiz bir dijital ekrana sahip modeller de tercih edebilirsiniz. Arçelik kurutma makinesi başta olmak üzere en çok beğenilen markalar arasında yer alan Bosch kurutma makinesi ürünleri için akıllı filtreleme özelliğini kullanabilirsiniz.

Fiyatlar

Kurutma makinesi fiyatları, taşıdığı özelliklere göre değişkenlik göstermektedir. Yapılacak masraflar açısından ise enerji verimliliği, göz önünde bulundurmanız gereken önemli noktalardandır. Enerji verimliliği düşük olan modellerden tercih etmeniz halinde, cebinize yansıyacak elektrik faturasının bedeli de yüksek olacaktır. Her ne kadar fiyatlandırması daha yüksek olsa da enerji verimliliği yüksek kurutma makinesi modelleri, sizi uzun vadede kara sokacaktır. Burada önemli olan bir diğer konu da tercihlerinizde ısı pompalı modeller seçmenizdir. Bu ürünler, ihtiyaç duyduğu ısıtma işlemi için daha az enerji harcamaktadır.

Kurutma makinesi sahip olduğu kapasite alanlarında, normal bir kullanım yapılacaksa 7 kg ağırlık kapasitesi yeterli görülmektedir. Eğer daha yoğun bir kullanım gerçekleştirilecekse 10 kg olan modeller sizin için ideal olacaktır. Ayrıca makinelerin her birinde kumaş cinsine yönelik farklı programlar bulunmaktadır. Bu da fiyatlara etki eden bir diğer etmendir.

Hem cebinize hem de ihtiyacınıza hitap eden kurutma makinesi modelleri için Lazımbana olarak kategorilerimizde yer alan Beko kurutma makinesi ve Siemens kurutma makinesi gibi markalara ait ürünleri inceleyebilirsiniz. Hem kaliteli hem de ekonomik ürünlere sahip olabilirsiniz.