Tüy Dökücü

Fiyat Aralığı

Marka

Beden / Numara

Renk

    Aramnıza uygun ürün bulunamadı. Lütfen yeni bir arama yapınız.
  • Açıklama
  • Diğer Kategoriler

Tüy Dökücü

Kişisel bakım konusu incelendiğinde, istenmeyen tüylerden kurtulmak da bir başlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle; gerek kadınlara gerekse erkeklere yönelik hazırlanmış çeşitli tüy dökücü yöntemler bulunmaktadır. Ancak bu yöntemlere bakıldığında; bir kısmının kalıcı, bir kısmının ise geçici çözümler sunduğu görülmektedir.

İstenmeyen Tüyler Nasıl Alınır?

Yapısal özellikler açısından bakıldığında, kadın ve erkek için; deri, tüy ya da kıl yapısı farklılık göstermektedir. Ancak genel olarak istenmeyen tüyler için yapılan uygulamalar benzer özelliktedir. Bunların başlıcaları;

• Tüyleri cımbızla almak ya da tıraş etmek

• Tüy dökücü ürünler kullanmak

• Tüy ya da kıl köklerini yakıcı özellikte cihazlar kullanmak

Geçici Çözümler

İstenmeyen kıl ve tüylerin temizlenmesi amacıyla bir kaç yöntem uygulanabilmektedir. Bunlar;

• Özellikle yüz bölgesi için; cımbız veya benzeri aletlerle tüylerin alınması

• Tıraş yöntemiyle; istenmeyen bölgelerde bulunan kılların tıraş edilmesi

• Kullanım amacına uygun üretilmiş tüy dökücü krem ya da solüsyonların kullanımı

 • En eski ama halen kullanımı devam eden ağda yöntemi

Bu yöntemler kalıcı bir tüy ve kıl temizliği sağlamamaktadır. Uygulaması kolay ve fazla maliyet gerektirmeyen bu yöntemlerin zaman içinde ya da ihtiyaç halinde tekrar edilmesi gerekmektedir.

Kalıcı Çözümler

İstenmeyen tüy ya da kılların yok edilmesinde en geçerli yöntem lazer epilasyon olarak bilinen uygulamadır. Tamamen kişinin; cinsiyet, deri ve kıl yapısına göre uygulanması gereken bu yöntemde istenen sonuca ulaşmak biraz zaman alabilir. Kıl kökleri; eş zamanlı ve aynı anda kıl üreten yapılar değildir. Birbirlerinden bağımsız zamanlamayla faaliyet gösterirler.

Yani; bir lazer epilasyon uygulamasında aktif olmayan kıl kökleri, daha ileri bir zamanda aktif olabilir. Bu durum ve kişinin kıl yapısına bağlı olarak, işlemlerin birkaç seans olarak uygulanması gerekebilir. Lazer epilasyon uygulamasının uzman kişilerce yapılması da istenen sonuca en sağlıklı ulaşma konusunda büyük önem taşımaktadır. Ancak ev tipi kullanıma uygun lazer epilasyon cihazları da bulunduğundan; kullanım aşamasında, gerekli bilgilendirmelere göre işlem yapılması gerekmektedir. Çünkü yöntemin özelliği gereği; uygulamada direkt olarak kıl köklerinin yakılması esas alınmaktadır.

Tüy Dökücülerin Uygulanma Şekillerine Göre Dikkat Edilmesi Gerekenler

İstenmeyen tüy ya da kılların alımında işlemler direkt deri üzerinden gerçekleştirildiğinden bazı konulara dikkat edilmesi faydalı olacaktır.

 

 • Cımbız Kullanımı: Kullanılan cımbızın temiz olması, her kullanımdan sonra mümkünse alkollü solüsyonla temizlenmesi sağlıklı bir yöntemdir.

 • Ağda Yöntemi: Hazır ya da ev yapımı ağda, tüy ve kıl alımında en fazla kullanılan yöntemlerden birisidir. Öncesinde, uygulamanın yapılacağı deri bölgesinin temiz ve kuru olması önerilmektedir. Kullanım sonrası da; ılık suyla temizleme ve onarıcı krem sürülmesi faydalı olacaktır.

• Tıraş Yöntemi: Tıraş yöntemi için kullanılacak jiletlerin tek kullanımlık olması tercih edilmelidir ve kullanımında deriye zarar vermemesine özen gösterilmelidir. Özellikle erkekler tarafından vücut kıllarını düzenleyici elektrikli alet kullanımında; cihazların nemli ve ıslak ortamda kullanılmamasına ve işlem sonrası kesici başlıkların temizlenmesine özen gösterilmelidir.

• Krem ya da Losyon Kullanımı: Farklı kimyasal içeriklere sahip olan bu tüy dökücü ürünler, herkes için aynı sonucu vermeyebilir. Özellikle alerjik durum olup olmadığını anlamak için bu tip ürünler, ilk seferde ufak bir deri bölgesinde kullanılmalıdır. Kullanım sonrası; geçmeyen kızarıklık, yanma, kabarma gibi durumlar varsa kullanıma devam edilmemelidir.

Tüy Dökücü Ürün ve Uygulamaların Maliyetleri

Ev kullanımına uygun üretilen ve geçici çözüm sağlayan tüy dökücü ürünler genel olarak ulaşılabilir seviyede fiyatlara sahiptir. Bu nedenle, yüksek maliyetli oldukları söylenemez.

Kalıcı çözüme odaklı uygulamada ilk sırada olan lazer epilasyon ise; diğer yöntemlere göre daha maliyetlidir. İster kişisel ve ev kullanımına uygun cihaz alımı olsun, isterse klinik ortamında yapılan seans uygulamalar olsun, fiyatlar daha yüksek seviyededir.