0818-6A Kızılkaya Model Metal Dağ Bisikleti

336,00 ₺

Ücretsiz Kargo

Stokta Yok

Dağ Bisikleti Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Dağ bisikleti; dağlık ve engebeli arazilerde kullanılmak üzere tasarlanmış, klasik bisikletlerden yapısı itibariyle ayrılan bir bisiklet türüdür. MTB olarak da bilinen dağ bisikleti, çamurlu, engebeli veya taşlık alanlarda, doğayla iç içe bisiklet sürmeyi sevenlerin tercihidir.


Şehir bisikleti ile dağ bisikleti arasındaki en önemli farklardan birisi dayanıklılıktır. Şehrin düz yolları için tasarlanan bisikletler için yüksek dayanıklılık önemli değilken, zorlu arazilerde kullanılan dağ bisikleti için için elzemdir. Bisiklet parçalarının veya gövdesinin dayanıklılığı, arazide bisiklet sürerken bisikletinizin dağılmamasını sağlar. Aksi halde bisiklet zorlu koşullarda dağılabilir veya yamulabilir.


İkinci en önemli özellik ise dağ bisikleti sporu yapanlar için büyük önem taşıyan süspansiyon kalitesidir. Engebeli alanlarda sürüş kolaylığı sağlayan ve darbelerin önemli bir kısmını emen süspansiyon, sürüş kalitesini de direkt olarak etkiler. Örneğin klasik bisiklet ile bir tümsekten geçtiğinizde veya kaldırımdan indiğinizde darbeyi sert biçimde hissedebilirsiniz. Böyle bir durum dağ bisikletlerinde karşılaşılmamaktadır. Daha yumuşak ve sağlam süspansiyona sahip olan bisiklet, darbeleri size ve bisiklete daha az yansıtır. Böylece hem dayanıklılık artar hem de sürüş kalitesi iyileştirilmiş olur.


Oldukça önemli olan bir diğer özellik ise lastik ve jant kalitesidir. Jantların darbelere dayanıklılığı ve kolay yamulmaması, yolda kalmamanız için önemlidir. Kalitesiz jantlar engebeli arazilerde yamulabilmekte veya zarar görebilmektedir. Bununla birlikte lastiklerin de çakıl, çamur, tümsek gibi birçok engeli başarıyla aşması gerekir. Lastiklerin havasının kolayca inmemesi, sertlik ve dayanıklılığı, taş, çakıl taşı gibi engellerden zarar görmemesi gerekmektedir.


Özetleyecek olursak, dağ bisikleti; dağlık/ormanlık alanlarda spor yapabilmeniz için tasarlanmış bir bisiklettir. Dağ bisikleti özellikleri ise temel olarak dayanıklılık ve sürüş kalitesi yönünden diğer modellerden ayrılmaktadır. En önemli özellikleri dayanıklılık, süspansiyon sistemi, jant ve lastik kalitesidir. Bu özellikler bisiklet sporunu dağlık alanlarda yapabilmeniz için oldukça önemlidir.


Bunlardan ayrı olarak dağ bisikletleri yüksek hız için değil, geniş tekerlekleri ve güçlü yapısıyla zorlukları aşmak için tasarlanmıştır. Bu sebeple yüksek hız beklememeniz gerektiğini belirtmek isteriz. Bu bisikletlerin ortalama ağırlığı 15 kilogram civarındadır.


Ayrıca jant boyutu ise 26, 27.5 ve 29 jant olarak değişiklik göstermektedir. En fazla tercih edilen jant boyutu ise 26 jant dağ bisikleti modelidir. Yaygınlığından dolayı da herhangi bir sorun yaşadığınızda parça bulmanız ve tamir ettirmek de daha kolaydır. 29 jant dağ bisikleti ise yüksek zorluklu alanlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Genellikle profesyonel düzeyde tercih edilmektedir.


Vites sayısı olarak baktığımızda ise sporcunun tercihine ve ihtiyacına göre 1 vites ile 30 vites arasında seçenekler mevcuttur. Bisikletin kullanıldığı arazi çok eğimli ise yüksek vites, düz ise düşük vites önerilmektedir. Bunun sebebi ise dik yokuşları aşmak için daha fazla vitese ihtiyaç duyulmasıdır.


Fren sistemine baktığımızda ise 2 farklı seçenek karşımıza çıkmaktadır.  Bunla v fren ve disk frendir. V-fren sistemi genel olarak daha yaygın olsa da, özellikle ıslak zeminde iyi performans gösterememesi sebebiyle gittikçe daha az tercih edilmektedir.


Kalite ve dayanıklılık konusunu detaylandıracak olursak, bisikletin kadrosu yani ana iskeleti ön plana çıkmaktadır. Kadro için kullanılan malzemeler genellikle 4 çeşittir. Bunlar; çelik, alüminyum, karbon ve titanyumdur.


Çelik kadro ham maddesinin ucuz olması sebebiyle en fazla tercih edilen malzemedir. Ancak çelik malzemenin en önemli dezavantajı ağırlığıdır. Ağır bir malzeme olan çelik, bisiklet ağırlığını da artırmaktadır.


Alüminyum çerçeve ise özellikle çeliğe nazaran daha hafif bir malzemedir. Sağlamlığının artmasıyla birlikte kullanımı da gitgide artmaktadır.


Karbon kadronun en büyük problemi ise hasar gördüğün düzeltilememesidir. Malzeme geri döndürülemediği için genellikle tercih edilmez.


Titanyum ise zor bulunan bir hammaddedir. Zor bulunduğundan dolayı da bisiklet fiyatını oldukça artırmaktadır. Ancak buna rağmen çok dayanıklı ve kaliteli bir malzemedir.


Kadro konusunda tercihinizi ihtiyacınıza ya da tercihinize göre yapabilirsiniz. Ancak tercih yaparken tüm çeşitlerin avantaj ve dezavantajlarını da göz önünde bulundurmanızı öneririz.

Dağ Bisikleti Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dağ bisikleti satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi kalite ve dayanıklılıktır. Bu birçok dağ bisikleti kalitesiz demek değildir tabi ki. Ancak birçok outdoor sporda olduğu gibi bisikleti kullanacağınız ortam, kalite ve dayanıklılık ihtiyacını değiştirmektedir. 


Dağ bisikletleri de kendi aralarında seviyeye göre ayrılmaktadır. Örneğin düşük zorluklu arazi için uygun olan modellerin dayanıklılığı ve tasarımı, profesyonel modellere göre daha düşüktür. Düşük zorluğa uygun çeşitlerle zorluğu yüksek bir arazide sıkıntı yaşayabilirsiniz.


Daha kaliteli ve daha dayanıklı profesyonel çeşitler ise zorlu araziler ve profesyonel sporcular için üretilmektedir. Bu bisikletlerin hem yapısı hem de kalitesi diğerlerine göre daha farklı ve gelişmiştir.


Bu sebeple ihtiyacınızı ve seviyenizi doğru tanımlamanızı öneriyoruz. Hem seviyenize uygun bir bisiklet almak, hem de bu bisikleti üretim amacına uygun alanlarda kullanmak alacağınız performansı artıracaktır.


Eğer ki daha önce dağ bisikleti sporu yapmadıysanız, düşük zorluklu arazilerden başlamanızı ve çok profesyonel modeller yerine, daha düşük kalitedeki modelleri tercih etmenizi öneririz. Bu sayede sporda ilerlemenizi ve performansınızı artıracak, kendinizi daha kolay geliştirebileceksiniz.


Ayrıca en iyi dağ bisikleti, en pahalı veya en gelişmiş olan değil, ihtiyacınıza en uygun olandır. Gereğinden fazla özelliğe sahip bir bisiklet sizin için ideal değilken, kullanacağınız şartlara uygun olmayan düşük kaliteli bir bisiklette en iyi dağ bisikleti değildir.


Dağ Bisikleti ve Şehir Bisikleti Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dağ bisikleti ve şehir bisikleti arasındaki en önemli farklar kadro, vites, jant boyutu ve süspansiyondur.


Şehir kullanımı için üretilen bisikletler genellikle dağ bisikleti gibi yüksek vites sayısına ve jant boyutuna sahip değildir. Bunun sebebi ise şehir kullanımında buna ihtiyaç duyulmamasıdır.


Kadro ve süspansiyon ise modele göre değişmekle birlikte genellikle şehir bisikletleri için daha az önemlidir.

Markalar

Söz konusu dağ bisikleti olduğunda, birçok marka bulmanız mümkündür. Ancak bu alanda en çok bilinen marka Bianchi dağ bisikleti markasıdır.


Her marka farklı kalitede ve tasarımda ürünler geliştirmektedir. İhtiyacınızı doğru belirlediğinizde, markanın tercihinizde büyük bir önemi olmayacaktır. Bu sebeple hem ihtiyacınızı doğru tanımlamanızı hem de yukarıda listelediğimiz özelliklere dikkat etmenizi öneririz.


Ayrıca istediğiniz bir marka varsa, kategori sayfamızdaki detaylı filtreleme özelliklerinden faydalanarak istediğiniz markanın ürünlerini listeleyebilir ve satın alabilirsiniz.

Fiyatlar

Dağ bisikleti fiyatları genellikle ₺800 ile ₺2.000 arasında değişmektedir. Fiyatlar ise markaya, modele ve kaliteye göre daha da artabilmektedir.


En ucuz dağ bisikleti fiyatları ise ortalama ₺800 ile ₺1.000 arasındadır. Dağ bisikleti tavsiyesi olarak önerimiz ihtiyacınızı doğru belirledikten sonra satın alma yapmanızdır.


Karar verdikten sonra ise kaliteli satıcılarla çalışan ve uygun fiyatlar sunan Lazımbana aracılığıyla bisikletinizi satın alabilir ve kapınıza kadar getirtebilirsiniz.


Ayrıca en ucuz dağ bisikleti çeşitlerini de sayfamızdaki sıralama ve filtreleme özelliklerinden faydalanarak bulabilirsiniz. Bununla birlikte sitemize üye olarak çeşitli indirim ve kampanyalardan haberdar olabilirsiniz.