Halı Yıkama Makinası

Fiyat Aralığı

Marka

Beden / Numara

Renk

    Ürün Bulunamadı.
  • Açıklama
  • Diğer Kategoriler

Halı Yıkama Makinası

Ev tipi halı yıkama makineleri ev ortamında hijyenin en iyi şekilde korunmasına yardımcı olan ev aletlerinden birisidir. Özellikle, gün boyunca halılara yerleşen toz ve kir kalıntılarının doğru şekilde dezenfekte edilmesi için amaca uygun ve işlev açısından güçlü bir halı yıkama makinası modeline ihtiyaç duyulur. Halılarda kir, yağ ya da toz kalıntıları yalnızca elektrikli süpürge ile temizlenemez. Özellikle, halıların iç kısımlarına yerleşen kirler zamanla halıların da ömrünü kısaltmakta ve sağlık açısından elverişsiz bir ortam oluşturmaktadır. Bu sebeple, halı üzerinde ve halı diplerinde önce halının kirlerden ayrılmasını sağlama daha sonra halının halı deterjanları ile temizlenmesini sağlama en son aşama olarak da halının kurutulmasını sağlama işlevi yalnızca halı yıkama makinası aracılığıyla yapılabilmektedir.

Halı Yıkama Makinesinin Özellikleri

Halı yıkama makinası farklı marka ve modele göre farklı özellikler gösterebilmektedir. Fakat genel özelliklere bakıldığında halı yıkma makinelerinde iki farklı su tankı bulunur. Bunlardan birisi temiz su tankı, diğeri de kirli su tankıdır. Temiz su tankı ile yıkanan halılar, kurutma ve durulama esnasında halı üzerinden kirli suyu alarak, kirli su tankına aktarmaktadır. Bu iki tank halı yıkama makinesinin en önemli ekipmanlarından birisidir. Kirli ve temiz su tankı kapasitesi ise her makinede değişmektedir. Genel olarak kirli ve temiz su tankı kapasiteleri 4 litre kadar olmaktadır. Motor gücüne göre işlevini artıran halı yıkama makinelerinde en önemli özellik motor ve emiş gücüdür. Motor gücü olarak genellikle 1400 motor gücüne sahip olan halı yıkama makineleri, emiş gücü olarak 210 mbar özellik göstermektedir. 7 ile 10 kilo arasında değişen standart halı yıkama makineleri boyut olarak ise 370*290*470 mm'dir.

Halı Yıkama Makinelerinin Kullanım Alanları ve Fiyatları

Halı yıkama makineleri öncelikli olarak halı yıkama işlevini yerine getirmektedir. Fakat halıların dışında döşeme ve koltuk yıkama işlevinde de rahatlıkla kullanılabilirler. Koltuk ve döşeme yıkama için tercih edilen modellerde genellikle makineye ait döşeme ve koltuk yıkama başlıkları da mevcuttur.

Halı yıkama makinelerinde fiyatlar markaya, modele, donanıma, özelliklere, makinenin aksesuarlarına göre değişiklik göstermektedir. Yani, bir halı yıkama makinesinin kullanım alanı, kalitesi, donanımsal özellikleri arttıkça genellikle fiyatları da artmaktadır. Piyasa koşullarına bakıldığında ev tipi halı yıkama makineleri 300 ile 2000 lira arasında değişime uğramaktadır. Evlerde rahatlıkla kullanılabilen bu makineler halı ve döşeme gibi alanların uygun fiyatlı ve hijyenik olarak temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

Halı Yıkama Makinelerinde Olması Gerekenler

Halı yıkama makinelerinin amaca hizmet etmesi için bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu özellikler, ev tipi halı yıkama makinesi için biraz daha portatif şekle bürünmektedir. Ev tipi halı yıkama makineleri mutlaka hem vakum makinesi olarak hem de halı yıkama makinesi olarak kullanılmalıdır. Vakum ve yıkama makinesinin bir arada bulunması kirlerin derinlemesine temizlenmesini sağlarken, ayrıca halının doğru şekilde kurutulmasına ve nem durumu yaratmamasına da yardımcı olur.

Su tankları ise halı yıkama makinelerinin diğer önemli özelliklerinden birisidir. Halı yıkama makinelerinde kirli ve temiz su tankının kolay sökülüp, takılabilen malzemeden yapılması gerekir. Ev tipi halı yıkama makinesi alınırken makinenin diğer aparatlarına da çok dikkat edilmelidir. Çünkü halı yıkama amacında kullanılacak aparatlar halıların doğru şekilde temizlenmesine yardımcı olur. Bu açıdan, halı yıkama makinelerinde mutlaka zemin aparatı ve vakumlama amaçlı kullanılacak olan vakumlama aparatı bulunmalıdır. Özellikle vakumlama aparatı detaylı temizlik için çok önemlidir. Döşeme ve halıların en diplerine kadar ulaşan yıkama başlığı ise halı yıkama makinelerinin yıkama fonksiyonunu yerine getiren aparatlarından birisidir.