Alman Malı Organik WİNOL KIRMIZI ANTİFİRİZ -56 1.5 LT

40,00 ₺

Ücretsiz Kargo

Alman Malı Organik WİNOL KIRMIZI ANTİFİRİZ -56 3LT

59,99 ₺

Ücretsiz Kargo

40%
Lazimbana.com 40%

FLASH SPECIAL RED ANTIFREEZE - HAZIR -37C KIRMIZI ANTİFRİZ - 3 LT

49,90 ₺

29,99 ₺

Ücretsiz Kargo

45%
Lazimbana.com 45%

Mobil Antifreeze Advanced - 1 LT - ÖZEL KIRMIZI ANTİFRİZ X 12 ADE

650,00 ₺

359,99 ₺

Ücretsiz Kargo

14%
Lazimbana.com 14%

Manpet Süper Antifriz Konsantre -37°C - 15 Kg

280,48 ₺

241,99 ₺

Ücretsiz Kargo

LIQUI MOLY Radyatör Antifrizi KFS 11 Mavi 1L MADE İN GERMANY

35,00 ₺

Ücretsiz Kargo

CARUB Antifiriz Ölçme Cihazı

20,16 ₺

Ücretsiz Kargo

SCHÖLL ANTİFRİZ -56 DERECEYE KADAR ETKİLİ 3LT LİK antifriz -MAVİ

49,99 ₺

Ücretsiz Kargo

10%
Lazimbana.com 10%

UNİVERSAL CAM SUYU -30 DERECE ANTİFİRİZLİ KIŞLIK

10,63 ₺

9,57 ₺

Ücretsiz Kargo

LIQUI MOLY Radyatör Antifrizi G12+ Kırmızı 1 L MADE İN GERMANY

35,00 ₺

Ücretsiz Kargo

Metal Çerçeveli Anti Far Gece Görüş Gözlüğü (Damla Modeli)

14,72 ₺

Ücretsiz Kargo

Window Washer Parfüm Kokulu Süngerli Camsil Asorti

12,02 ₺

Ücretsiz Kargo

Autokit Cam Buz Çözücü "300 Ml"Solvent İce"

6,00 ₺

Ücretsiz Kargo

Antifriz

Araçlarda kullanılan bir sıvı olan antifriz, soğutucu veya donmayı önleyici bir sıvı olarak bilinmekle birlikte, fazla sıcaklığı da engelleme özelliğine sahip bulunmaktadır. Antifriz kısaca otomobil motorlarında hem donmayı hem de kaynamayı önleyen sıvı bir maddedir. Bir alkol çeşidi olan antifriz renksiz bir yapıya sahiptir. motor ve motor bağlantılarının kötü hava koşullarında donmasını ve kaynamasını engeller.

Antifriz renksiz olmasına rağmen, günümüzde satışa sunulan antifrizler renklidir. Renkli olmaları sayesinde herhangi bir sızıntı durumunda sudan ayırt edilmesi kolaylaşmaktadır. Antifrizdeki renklendirme hangi tip antifriz kullanıldığının bilinmesi adına da kolaylık sağlamaktadır. Üreticiler tarafından renklendirilerek satışa sunulan ürünler, her aracın kullanımına uygun bir yapıda üretilmektedir.

Antifriz, motorun hararet yapmasını önleyerek daha uzun ömürlü olmasına katkıda bulunurken, donma ihtimallerini artıran soğuk havalarda donma ve çatlama oluşumunu da engeller. Ayrıca motor ve aksamlarında aşındırıcı madde oluşumlarını engelleme işlevine sahiptir. Sirkülasyon pompasının verimliliğini artırmasının yanı sıra, motor soğutma suyunu donma noktasını düşürerek kötü hava koşullarında motorun zarar görmesini engeller. Yılda bir kez antifriz değişimi yapılması halinde araçların yaz- kış konforlu bir sürüş elde etmesi sağlanır.

İnorganik Antifriz

Ortalama kullanım ömürleri 2 yıl olan bu tür antifrizler, 40-50 bin km sürüşler için yeterli gelmektedir. Açık ve parlak yeşil renkte olan inorganik antifrizler, Fosfat ve Alüminyum koruyucu içermektedir. Demir motor blokunu, Alüminyum sirkülasyon pompasını, silindir kapağı ve soğutma sıvısının geçtiği tüm aksamda korozyon oluşumunu engeller.

Organik Antifriz

Koyu yeşil, pembe, Turuncu gibi renklerde olabildiği gibi farklı renklerde de olabilir. 2-EHA asit ve bazı organik asitleri içeriğinde barındırır. Yapısında Fosfat ve silikat bulunmadığı için inorganik antifrizlerin sağladığı korozyona karşı dayanıklılığı çok güçlü değildir. Motora geç nüfuz etmesine rağmen uzun süre koruma sağlama özelliğine sahiptir. 200 bin km yol sürüşü için dayanıklı olan organik antifrizlerin ömrü 5 yıldır.

Hibrit Organik Antifriz

İnorganik ve organik antifrizlerin karışımı olan hibrit organik antifrizler, sarı, turuncu renkler başta olmak üzere kırmızı ve pembe renklerde de üretilerek araç sahiplerinin kullanımına sunulmaktadır.

Nitritli Organik Antifriz

Ağırlıklı olarak koyu pembe ve kırmızı renkli bir yapıya sahip olan bu tür antifrizler, organik antifrizlere Nitrit ve Mobilden gibi bileşenlerin eklenmesiyle üretilmektedir. Oldukça uzun ömürlü bir antifriz olan nitritli organik antifrizler, 1 milyon km yol sürüşüne dayanıklıdır. Diğer antifrizlere oranla daha pahalı bir ürün olan bu tür antifrizler iş makineleri ve kısa sürede çok fazla sürüş yapan araçlarda daha sık kullanılır.

Kırmızı renge sahip antifrizler piyasada en fazla rağbet gören ürün çeşididir. Kırmızı antifrizler daha düşük donma ısısına sahip olup, kış mevsiminin ağır şartlarda geçiren bölgelerde kullanılmak üzere üretilmiştir. LPG ve dizel yakıt kullanılan araçlar için özellikle tavsiye edilen bir üründür.

Yeşil antifrizler ise, genellikle inorganik inhibitör eklenmek suretiyle üretiliyor ve yeşil renk ile renklendiriliyor. Bu sebeple kırmızı antifrizler yeşillere oranla daha güçlü koruma sağlıyor. Antifriz alırken veya sipariş verirken, kullanmış olduğunuz antifrizin özelliklerini dikkate almanız gerekiyor. Araca konulacak olan antifrizin koruyucu özelliklerinden tam olarak yararlanabilmek için, eski antifrizle karıştırılmaması gerekiyor.

Özellikle organik ve inorganik antifrizlerin birbirine karıştırılmamasına büyük bir özen gösterilmesi gerekiyor. Özellikle araçların motor yapılarında kullanılan parçaların üretildiği malzemelere göre antifriz seçilmesi öneriliyor. Örneğin motorların imalatında ağırlıklı olarak Alüminyum kullanılmışsa, silikat içeren hibrit tipteki ve organik antifrizlerin tercih edilmesi tavsiye ediliyor.