Keman Tam Takım Manuel Raymond Mrv34Gem

40% 1.260,92 ₺

756,55 ₺

Ücretsiz Kargo

Ukulele Öğrenme Seti Ka325Rd

40% 501,42 ₺

300,85 ₺

Ücretsiz Kargo

Keman, geçmişten bugüne müzik aletleri arasında en sevilenlerden biridir. Kulağa hoş gelen tınısı dinleyicilerde güzel bir his bırakmaktadır. İster çalmaya yeni başlamış olun, isterseniz belli bir uzmanlığınız olsun, bir müzik aletinde en önemli nokta size uygun modeli seçmenizdir. Sizin için o detayları paylaştık. Peki, keman nedir?

Keman Nedir?

İcat edildiği zamandan itibaren büyük değişimler geçiren popüler müzik aleti olan bu enstrüman, orijinal bir ses rengine sahiptir. Bu, diğer enstrümanlarda bulunmaz. Anlatım gücü zengin olmakla beraber pek çok farklı müzik türünde de kullanılır. Bu enstrüman, kendine özel bir keman yayı ile çalınır ve telli enstrümanlar arasında yer alır. Modelleri ise elbette ölçüsüne ve türüne göre farklılık göstermektedir. Başlangıç seviyesi ya da profesyonel modellerden hangisini seçeceğiniz seviyenize göre belirlenmelidir. Tür olarak bakarsak elektro keman modeli de bulunmaktadır. Bu modeller akustik sistemleri olarak standart keman tiplerinden daha farklıdır. Ayrıca pek çok renk ve ölçü çeşidi de bulunmaktadır.

Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bir keman satın alırken öncelikle kullanım amacınızı iyi belirlemeniz gerekir. Burada da devreye profesyonellik seviyeniz girer. Bu anlamda işin başındayken doğru bir tercih fikrinde hareket edip bütçenizi belirlemeniz gerekir. Kontrplak malzemeden üretilen modeller genelde bütçe dostu olarak görülür. Ancak ton bozukluğu ya da akort problemleri ile karşılaşma ihtimalleriniz olabilir. Bu sebeple en kaliteli keman seçimi için doğru olmayabilir. Daha tatmin edici tonlardan yanaysanız ağaçtan yapılan modelleri tercih etmeniz tavsiye edilir. Ayrıca uzun ömürlü bir yapıları vardır. Bu kriterlerin yanı sıra keman teli seçiminizde de bir sıkıntı olabilir. Bu kritere de dikkat etmenizi öneririz.

Bir keman için klavye ve kulak kısmında kullanılan en kaliteli ağaç tipi abanoz olmaktadır. Abanoz malzemeden üretilmiş modeller, sesin bozuk çıkmasını önler ve sağlam bir yapıya sahiptir. Bir keman üzerinde cila kullanılması halinde size sadece görsel değil, işitsel bir estetik anlayışı da sunacaktır. Bu yüzden gomalak cila kullanılan modeller her zaman daha elittir. Ayrıca bir keman sahibi olurken fiks kontrolünü de göz önünde bulundurmalısınız. Bilmenizi isteriz ki metal fiksler kayganlığını bir süre sonra kaybeder ve sertleşir. Ancak ağaç fikslerden alırsanız uzun ömürlü bir kullanım elde edersiniz. Bu öneriler haricinde alacağınız keman boyutunun elbette sizin yapınıza uygun olması gerekir. Yaylı bir müzik aleti alırken boyunuzu, yaşınızı, parmaklarınızı ve kollarınızın durumunu göz önünde bulundurun. Keman yastığınızdan memnun değilseniz yenisi ile değiştirmenizi öneririz.

En İyi Markalar

Keman markaları genel olarak kendi içinde standart ve elektro keman olarak iki kategoride üretim yapmaktadırlar. Elektro olan modeller amfiye bağlanarak kullanılır ve bu anlamda güçlü bir sese sahiptir. Genelde daha sert parçalar çalmak için kullanılır. Ahşap denilen modeller ise klasik keman türüdür. Kelebek ağacından ya da ladinden üretilir. 

Bütün kemanlar marka ve aksesuar olarak farklılık gösterir. Çünkü kaliteleri de farklıdır. Profesyonel modeller, yüksek kaliteli tercihler olup müzisyenlerin kullandığı aletlerdir. Bu anlamda en çok Rösler keman rağbet görmektedir. Lazımbana üzerinden en iyi keman markaları modellerine ulaşabilir ve fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz. Elektro keman genel olarak daha standart bir fiyatlandırmaya sahip iken, profesyonel modeller ise bütçe olarak daha yüksek seviyededir. El yapımı kemanlar da bu seviyeye dahildir.

Modeller

Keman modelleri yapım şekillerine göre fabrikasyon ya da el yapımı olarak ikiye ayrılırlar. Burada en çok öne çıkan özellikleri ise ağaç, cila ve işleniş biçimi farkları olmaktadır. Eğer yapay cila ve kontrplak kullanılmış bir fabrikasyon kemandan bahsediyorsak çıkan sesi gürlüğü daha az olacaktır. Ayrıca malzeme kalitesi de düşük olur. Ancak bu ürünler daha uygun fiyatlara satılmaktadır. Sebebi ise işçilikten tasarruf edilmesidir. 

El yapımı keman ise belli bir maharet ve emek içerir. Bu anlamda farklı teknikler ve özellikleri barındırır. Bu modellerde ses daha gür çıkmakta ve kaliteli bir sonuç ortaya çıkmaktadır. En güzel örneği ise Stradivarius keman denilen modeldir. Bu sebeple daha yüksek fiyattan satışa sunulurlar. Eğer profesyonel olmak gibi bir isteğiniz varsa el yapımı kemanlar tercihiniz olmalıdır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi yapı olarak iki modele ayrılan bu müzik aletleri, elektro ve standart olarak tercih hakkı sunar. Bu ikisi arasındaki tutuş, çalım tarzı ve nota düzeni tamamen aynı olup sadece işleyiş farkı vardır. Elektro kemanlar daha ağır olmakla beraber uzun süre çalmak halinde yorucu olabilmektedir. Yeni çalmaya başlayanlar için klasik modeller ideal olacaktır.

Keman Boyutları Nelerdir? Boyutuna Göre Seçim Nasıl Yapılır?

Alacağınız müzik aletinin boyutları yaşa göre değişebilmektedir. Yetişkinler için 4/4, çocuklar için ise 1/8'den başlayarak 1/4, 1/2 ve 3/4 ölçüleri tercih edilmelidir. 1/8 ölçüsü 6 yaş grubu içindir. Erken yaşta kemana başlayan çocuklar için uygun olacaktır. 1/2 ise yarım, 1/4 de çeyrek keman olarak adlandırılır. Bunlar 8-10 yaş grubu çocuklar içindir. Ergen gençler için 3/4 keman ölçüsü idealdir. Yetişkin yani büyük keman 4/4 ölçüsünde olur.

Fiyatlar

Keman parçaları farklı bölümlerden oluşmaktadır. Bu bölümler; ön kapak, arka kapak, çenelik, yanlık, eşik, teller ve arşe, salyangoz, perdelik, klavye, sap, burgu delikler ve burgulardır. Bu kısımlar için uygulanan işçilik ve malzemelerin kalitesi, direkt kalite anlamına gelir. Genelde ön kapak için ladin ağacı, arka kapak için ise Akçaağaç kullanılmaktadır. 

Bilmenizi isteriz ki doğru malzemelerden üretilen keman çeşitleri her zaman için daha net bir sese sahip olur. Ayrıca oldukça da sağlamdırlar. Bu anlamda modelin yapım aşaması ve hangi özellikleri taşıdığı keman fiyatları arasında da pek çok farklı rakamlara sebep olacaktır. Siz de keman satın al aramalarında bulunuyorsanız tecrübenize, müzikal hedeflerinize ve yaşınıza hitap eden bir tercihte bulunabilirsiniz. Lazımbana üzerinden en ucuz keman fiyatları ile bütçenizi bu ihtiyaca göre ayarlayabilirsiniz.