G6950 280Ghz 4Gb 320Gb Masaüstü Bilgisayar

19% 1.029,00 ₺

830,71 ₺

Ücretsiz Kargo

Stokta Yok

Masaüstü bilgisayarlar kişisel ve iş bilgisayarları olarak karşımıza çıkmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle günümüzde üretilen modeller ilk bilgisayarlardan çok daha farklıdır. Masaüstü bilgisayarlar çeşitli amaçlar doğrultusunda donanımında yapılan değişikliklerle tam performans odaklı makinelere dönüştürülmüştür. Oyun amaçlı, iş amaçlı, kişisel kullanım amaçlı, tasarım ve modelleme amaçlı pek çok kullanım alanına hitap eden son teknoloji makineler üretilmektedir. Her biri kullanıcısına en iyi performansı sağlayabilmek için uygun donanım ve aksesuarları sunmaktadır. 


All in one ve masaüstü olarak farklı modelleri bulunmaktadır. Her birinin diğer bir ürün çeşidine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Seçeceğiniz bilgisayar türü ihtiyaçlarınıza ve kullanım amacına uygun olmalıdır. Performans odaklı bilgisayarların donanım özelliklerinden emin olarak satın almanızda her zaman yarar vardır. 


Seçeceğiniz masaüstü bilgisayarı bilgisayar bileşenleri ile destekleyerek zenginleştirebilir ve kullanım kolaylığı elde edebilirsiniz. Mousepad, hoparlör, mouse ve klavye gibi bileşenlerin modellerini Lazımbana’da bulabilirsiniz.

Masaüstü Bilgisayar Nedir, Donanımında Neler Bulunur?

Masaüstü bilgisayar en basit tanımıyla ev veya iş yerlerinde sabit olarak kullanılan genellikle kasa, monitör ve klavye setinden oluşan teknolojik cihazlardır. İşlevlerine göre farklı modelleri bulunmaktadır. Bilgisayarın donanımı isteğe göre değiştirilebilir özellktedir. Laptop ve notebooklara pek fazla müdahale edilemezken masaüstü bilgisayarların donanımları baştan aşağıya yenilenebilir ve değiştirilebilir. Laptop bilgisayarlara göre performansı genellikle daha yüksektir. 


Masaüstü bilgisayarın donanımında bulunan parçalar şunlardır;bu donanımlar isteğe göre daha yüksek performanslı modelleri ile yer değiştirilebilir. Masaüstü bilgisayarların donanımları parça parça satın alınabilir. Bazı markaların sabit satılan modelleri tüm donanım ihtiyacı karşılanmış şekilde satışa sunulmaktadır. Bu tip markaların bilgisayarlarında harici şekilde müdahale edilmesi cihazı garanti kapsamı dışına girmesine neden olmaktadır.


Donanımda değişiklikler yapılacağı zaman mevcut parçaların birbiri ile konfigüre edilebilmesi kritik önem taşımaktadır. Bu yüzden değiştirilecek donanım parçalarının mevcut olanlara uygun olup olmadığına bakarak değişiklik yapmanızda fayda var.

Masaüstü Bilgisayar Modelleri

Masaüstü bilgisayar modelleri karşımıza iki farklı şekilde çıkmaktadır. Birisi all-in-one olarak adlandırılan, donanımların tamamının monitör içerisine yerleştirildiği bilgisayar modelleridir. Bir diğeri ise standart olarak kasa, monitör ve klavye setinden oluşan masaüstü bilgisayarlardır. All-in-one pc modellerinin lider markası genellikle Apple’dır. HP, Dell, Asus ve MSI gibi oldukça popüler markalar da all in one pc modelleri üretmeye başlamışlardır. 


All-in-one pc modellerinin en büyük rahatlığı çok fazla yer kaplamıyor olmasıdır. Masanın üzerine yerleştireceğiniz bu bilgisayar sadece monitörden oluşan yapısı sayesinde ek bir kasaya ihtiyaç duymayacaktır. Aslında bilgisayar kasası satın aldığınızı varsayarsak monitör size ek olarak gelmektedir. Yani hem monitör hem de bilgisayar kasası açısından avantajlı konumda olacaksınız. 


All-in-one pc modellerinin bir diğer avantajı kullanım ve kurulum kolaylığı sunmasıdır. Kutusundan çıkardığınız cihazın elektrik bağlantısını yaptıktan sonra direkt olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Standart masaüstü bilgisayarlar ek olarak kasa ve monitör arasındaki bağlantıların yapılmasına da ihtiyaç duymaktadır. Bir diğer yandan masanızın üzerinde kablo kalabalıklığı ortadan kalkacak ve son derece zarif bir şekilde ekranı kullanıyor olacaksınız.


Klasik masaüstü bilgisayarlara oranla çok daha şık ve zarif tasarımlara sahiptir. Geleneksel masaüstü bilgisayarlar her ne kadar yenilikçi tasarımlarla üretilmiş olsalar da all-in-one pc modelleri çok daha ince yapıya sahip ve zarif duracak şekilde tasarlanmışlardır.


Bazı all in one pc modellerinde dokunmatik ve katlanabilir ekran özelliği bulunmaktadır. Bu da özellikle tasarım ve modelleme gibi alanlarda çalışan profesyonellerin işlerini kolaylaştırarak daha rahat tasarım yapmalarını sağlayacak yeniliklerdir.


Masaüstü bilgisayarların all in one pc modellerine göre en büyük avantajlarından biri müdahaleye açık olmasıdır. Donanım parçaları çok daha rahat şekilde sökülüp takılabilmektedir. Bu sayede yapılabilecek yükseltmeler, tamir ve bakım işlemleri daha kolay ve kısa süreli olmaktadır. Dezavantajı olarak yer kaplamasının yanı sıra performans bakımından all in one modellerle aynı seviyede ürünler mevcuttur. 

Oyuncular İçin Masaüstü Bilgisayar

Bilgisayar oyunlarının çıkış noktası mevcut bilgisayar kullanıcısını büyüterek daha aktif hale getirmektir. Birçok oyun firması uzun yıllar süren çalışmalar sonucu sektörde köklü yerlere sahip olmuş ve günümüzde hala oynanan oyunları geliştirmişlerdir. Son derece keyifli olan pc oyunları her yaştan kullanıcının ilgi odağındadır. Gelişen ve değişen teknoloji sayesinde grafik kaliteleri artmış, oyunlardaki gerçeklik algısı neredeyse gerçek hayattan daha iyi hale gelmiştir. Yenilenen oyun sektörü ile birlikte bilgisayarların da performans ihtiyacı artmıştır. Oyunu donmadan, ısınmadan ve kapanmadan oynayabilmek için güçlü bellek, ekran kartı ve işlemci modelleri piyasaya sürülmüştür. 


Sadece donanım üzerinde yapılan değişiklikler yeterli gelmeyince oyun amaçlı bilgisayar modelleri ortaya çıkmıştır. Özelinde turnuvalar düzenlenen ve yeni spor halini alan oyun sektörü yeni oyun bilgisayarı modelleri üretilmesine olanak tanımıştır. Dünyadaki bu değişim ile birlikte birbirinden çok farklı ülkelerdeki insanlar multiplayer şekilde birbirleri ile iletişim kurarak aynı oyun içerisinde yer almaya başlamışlardır. 


Oyun sektöründe kullanılan bilgisayarların çoğu masaüstü modellerden oluşmaktadır. Performans, soğutma ve diğer pek çok faktör oyunların en iyi şekilde oynanmasına olanak sağlamaktadır. Masaüstü bilgisayarlar sayesinde oyun deneyimi tamamen bambaşka bir hal almıştır. Kullanıcılar sadece oyun oynayabilmek adına oyun bilgisayarları satın almaktadır. 


Masaüstü bilgisayar modellerinde yapılabilen parça değişiklikleri, oyun severleri bu anlamda oldukça tatmin etmektedir. Güncel oyunlarla birlikte bilgisayarda yapacakları ufak ve kolay değişiklikler sayesinde oyun keyfinizi kesintisiz bir şekilde deneyimleme imkanı bulurlar.

Profesyonel Kullanıma Özel

Profesyonel kullanım için masaüstü bilgisayar tercih ediyorsanız performans beklentisinin yüksek olması gerekir.  Oyun tutkunlarının yanı sıra iş amaçlı kullanımlarda da belli başlı programlar yüksek performansa ihtiyaç duymaktadır. Montaj, animasyon, kurgu, grafik tasarım gibi alanlarda çalışan kişilerin kullandıkları programlar güçlü makineler sayesinde olmaktadır. Mesleki açıdan kullanılan bilgisayarların işlemcilerinin oldukça hızlı, ısınmadan ve takılmadan çalışıyor olması işin kalitesini ve yapılan sürenin kısaltılmasını sağlayacaktır. 


Tasarlanan görseller, kurgulanan animasyonlar ve montajlanan videoların çıktısı düşük performanslı bilgisayarlarda saatler hatta günler sürebilmektedir. Bu alanlarda çalışan kişilerin sonuçları çok kısa sürede alması hayati önem taşıyor olabilir. Bu açıdan yüksek kapasiteli çalışan işlemci, SSD hard diskler ve RAM bellekler masaüstü bilgisayar modellerinde çok daha iyi performans sergilemektedirler. 


Buradaki bir diğer önemli faktör ekran kalitesidir. Bu tarz iş alanlarında görüntü işin tamamı olduğu için çok iyi performans gösteren bir ekran kartı ve monitör olmazsa olmaz donanım parçalardır. Tasarlandığı gibi çıktı alınması gereken ürünler yüksek performans gösteren masaüstü bilgisayarlar sayesinde mümkündür. Bu açıdan yapacağınız konfigürasyonlar sayesinde ihtiyacınıza göre yükseltme yapabileceğiniz bilgisayar modelleri masaüstü modellerdir. 

Masaüstü Bilgisayarın Avantajları ve Dezavantajları

Bilgisayarını yenileyecek kişiler radikal bir değişikliğe gitmek istedikleri veya memnun olmadıkları durumlar olduğu zaman genellikle laptop ve masaüstü pc arasında kalmaktadır. Her iki bilgisayar modelinin de farklı kulvarlarda artıları ve eksileri bulunmaktadır. Kıyaslanacak faktörleri performans, fiyat, taşınabilirlik, kullanım kolaylığı, kullanım alanı ve parça değişikliği başlıklarında değerlendirmek en doğru kıyas olacaktır. Aynı kıyas masaüstü bilgisayar çeşitleri arasında da yer almaktadır. All in one pc ve klasik masaüstü bilgisayar modelleri arasında da temelde bazı farklar vardır. Öncelikli olarak masaüstü bilgisayarı laptop ve notebook modelleri ile kıyaslamak kafanızdaki soru işaretlerini giderme konusunda daha net bir ayrım yaratacaktır. 


Performans odağında bir değerlendirme yapıldığında; masaüstü bilgisayarların en büyük artısı içerisinde yer alan donanımların saf halde bulunmasıdır. Saf haldeki donanım demek şudur; laptop ve notebooklara donanımlar yerleştirilirken boyutlarının uyması için kesilerek, küçültülerek uygun boyutlara getirilmektedir. Bu da bazı performans kayıplarına neden olmaktadır. Örneğin; İntel markalı bir işlemcinin X modeli laptop ve masaüstü bilgisayarda farklı performans sergileyecektir. Buradaki kıyasımızda geri kalan tüm özelliklerin aynı olduğunu varsaymak gerekmektedir. Performans ile birlikte soğutma faktörü devreye girmektedir. Bilgisayarı kullanırken geçen belli bir süre sonra işlemci ve diğer donanımlar ısınmaya başlayacak ve soğutmaya ihtiyaç duyacaktır. Masaüstü bilgisayarlarda bulunan ekstra fan ve alanlar soğutmayı da laptop bilgisayarlara göre çok daha başarılı bir şekilde yapmaktadır. Özellikle oyun ve grafik tasarım alanlarında kullanmak üzere bilgisayar modellerini araştırıyorsanız kesinlikle masaüstü modelleri tercih etmelisiniz.


Daha kompakt ve zarif yapısı olan laptoplar fiyat konusunda masaüstü bilgisayarlardan daha pahalıdır. İçlerine yerleştirilen donanımlar, daha hafifi olması, daha az yer kaplaması gibi özellikler işçiliği arttırdığı için laptop fiyatları masaüstüne göre daha pahalıdır. Fiyat kıyası yapıldığında masaüstü modellerin avantajlı olduğunu söylemek doğrudur.


Taşınabilirlik konusu birçok kullanıcı için kritik öneme sahiptir. Eğer ekstra bir bilgisayar alma imkanınız yoksa gittiğiniz yerlere bilgisayarınızı götürebilmek adına kesinlikle bir laptop satın almanız gerekmektedir. Masaüstü bilgisayar modellerinin en büyük dezavantajı istenildiği yere kolaylıkla taşınamamasıdır. 


Kullanım alanlarını düşündüğümüzde okul, ev ve iş yerleri gelmektedir. Evlerde genellikle eğlence ve oyun amaçlı kullanılan bilgisayarlar, okul ve işyerlerinde eğitim ve iş amaçlı kullanılmaktadır. Burada tamamen amaca yönelik bir seçim söz konusudur. Evden dışarı çıkarmak istemediğiniz eğlence amaçlı kullanılacak olan bilgisayarlar için tercihinizi masaüstü modellerden yana yapabilirken, iş ve okul alanlarındaki kullanım için laptop veya notebook bilgisayarlar size daha faydalı olacaktır. İş ve okul yaşantısı esnasında bilgisayarınızı taşımaya ihtiyaç duyacaksınız. Bu açıdan kullanım amacınızı iyi belirleyerek tercih yapmanız gerekmektedir. 


Sürekli yenilenen ve gelişen teknolojilerin olduğu bir çağda yaşıyoruz. Aldığımız ürünler kısa süre içerisinde eski teknoloji olma yolunda ilerliyor. Yeni çıkan oyunlar, bilgisayar programları gibi yazılımsal ürünler daha yüksek kaliteye ve performansa ihtiyaç duyan donanımlar gerektiriyor. Eğer son çıkan yeniliklere meraklı biriyseniz masaüstü bilgisayar tercih etmelisiniz. Nedeni ise; masaüstü bilgisayarların parçalarının rahatlıkla değiştirilebiliyor olmasından kaynaklıdır. Laptop ve notebooklara özel parçalar rahat bir şekilde bulunmamaktadır. Aynı zamanda, yapmak istediğiniz ufak değişiklikler bile size oldukça maliyetli bir fatura çıkaracaktır. Bu açıdan avantajlı konumda olan masaüstü bilgisayar modelleridir.


Masaüstü bilgisayar ve laptop arasındaki soru işaretlerini gidermeye yönelik ana faktörlerden bahsettik. Kullanım amacı ve kişisel istekleriniz doğrultusunda seçeceğiniz bilgisayar modelini Lazımbana’dan en uygun fiyatlar ve kalite güvencesiyle temin edebilirsiniz.


Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Masaüstü bilgisayar satın alırken dikkat edilmesi gereken ana unsur içerisinde yer alan donanım parçalarıdır. Her ne kadar parçalar değiştirilebiliyor olsa da, diğer parçaların birbiri ile uyumlu olması gerektiğinden bilgisayarınızı sıfırdan tasarlanmanız size daha maliyetli olacaktır. Bu açıdan satın almayı düşündüğünüz bilgisayar modelinin donanım parçalarının modelleri iyice araştırmanızı ve özelliklerinin size yetip yetmeyeceğinden emin olmanızı tavsiye ederiz.


Kullanım amacına göre performans ve beklenti de değişecektir. Oyun ve tasarım amaçlı kullanımlarda ekran kartı ve işlemci ön plana çıkarken, daha az performans gerektiren ev tipi kullanımlarda ekstra bir beklentiniz olmayabilir.


Satın alma işlemi öncesinde bilgisayarınızda işletim sistemi kurulup kurulmadığı bir diğer faktördür. Eğer hazır işletim sistemi kurulu bir masaüstü bilgisayar istiyorsanız freedos bilgisayarlardan uzak durmanız gerekmektedir. Aksi takdirde, ayrıca bir işletim sistemi satın alarak kurulum işlemini yapmanız gerekecektir. 

En İyi Markalar

Piyasada masaüstü bilgisayar alanında bilinen birçok köklü firma bulunmaktadır. Hepsinin sunduğu farklı özelliklerde bilgisayar modelleri vardır. En çok bilinen markalar arasında;

  • HP

  • Dell

  • Apple

  • Asus

  • Lenovo

  • Acer

gibi markalar vardır. Birbirleriyle rekabet halinde olan bu firmalar genellikle performans açısından birbirine rakip olabilecek ürünler üretmektedirler. All in one pc konusunda öncü olan Apple’dan sonra birçok popüler marka benzer bilgisayar modellerini üretmiştir. 


İhtiyacınızın olan özellikleri belirledikten sonra marka seçimi yapmak daha doğru olacaktır. Performans açısından birbirine yakın olan markaların, servis, bakım ve garanti süreleri fark etmektedir.  Bu açıdan markaların sunduğu teknik destek, garanti süresi, parça değişim fiyatları gibi faktörleri göz önünde bulundurmanızı ve satın alma işlemi gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz.Ek Olarak Kullanılabilecek Bilgisayar Bileşenleri

Masaüstü bilgisayarların bazılarında klavye ve mouse bulunmamaktadır. Bu yüzden ek olarak mouse ve klavye satın almanız gerekebilir. Mouse kullanımını daha kolay hale getirebilmek adına bir adet mousepad edinmeniz yapacağınız işlemleri daha da hızlandıracaktır. Bazı masaüstü bilgisayar modellerinde dahili hoparlör donanımını bulunmamakta veya kalitesi düşük olmaktadır. Ek olarak hoparlör veya ses sistemi satın alarak mevcut sistemi daha da güçlendirebilirsiniz. 


Oyun bilgisayarı olarak kullanacağınız bir masaüstü bilgisayar satın alıyorsanız oyunculara özel olarak üretilen ekipmanlar üretilmektedir. Gaming mouse, mousepad, kulaklık ve mikrofon gibi harici aksesuarlar oyun keyfinizi zirveye çıkaracaktır. 


Özellikle iş amaçlı bilgisayar kullanımlarında webcam olarak adlandırılan kameralara ihtiyaç duyabilirsiniz. Günümüzde çoğu iş toplantısı bilgisayar ortamında yapılmaktadır ve masaüstü bilgisayarlarda webcam özelliği bulunmamaktadır.

Fiyatlar

Masaüstü bilgisayar fiyatları oldukça değişkendir. Bazı markalar size özelleştirilebilir bilgisayar seçeneği sunmaktadır. Kolaylıkla parça değişimi sağlanabilen masaüstü modellerde özelleştirme imkanı sayesinde fiyatlar seçeceğiniz donanım özelliklerine göre fark edecektir. Standart ve all in one pc modellerinin fiyatları çok daha sabit şekildedir. Bütçenize uygun ve ihtiyaçlarınızı görecek bilgisayar modellerini piyasada bulabilirsiniz. 


Ödeyeceğiniz miktarı hesaplarken, bilgisayarın beklentinizi ne kadar karşılayacağı, performansının ne kadar yeterli olacağı gibi önemli noktaları hesaplayarak ürün seçimi yapmanızı öneririz. Performans odaklı bilgisayarların piyasa değeri çok daha yüksektir. Yüksek performans gerektirmeyen ev tipi modellerde bütçenize uygun seçenekleri bulabilirsiniz.


Kampanyaları ve özel indirimleri beklemeden avantajlı fiyatlarla bilgisayar satın alabilmek önemlidir. Bu açıdan en uygun fiyatlı masaüstü bilgisayar modellerini, indirimleri beklemeden Lazımbana’dan satın alabilirsiniz.