Ürün Bulunamadı.

Ukulele Nedir?

Ukulele, dört adet telden oluşan yerel bir müzik enstrümanıdır. Madeira adasına özgü bir çalgı olan bu alet küçük bir gitarı andırmaktadır. Orjinal adı  Braguinha olan bu enstrüman, “zıplayan pire” anlamına gelen ukulele ismini almıştır. Bunun nedeni parmakların perde üzerinde çok hızlı hareket etmesinden kaynaklıdır. 1879 yılında Portekizli bir göçmen olan João Fernandes tarafından Hawaii’ye getirilen bu enstrüman, 1959 yılından itibaren Avrupa’ya yayılmıştır.


Ukulele üzerinde bulunan teller naylon malzemeden yapılmıştır. Bu enstrüman gitar familyasına aittir. Genellikle ahşap malzemeden üretilmiş olsalar da plastik veya başka çeşit malzemelerden üretilen modellerine de rastlanabilir. Profesyonel amaçlı kullanılan ukulele modellerinin üretildiği ağaçlar genellikle akasyadan yapılmaktadır. Standart olarak küçük bir gitarı andırsa da üreticiler kare, tekne ve ananas şeklinde modeller üretmektedirler. 

Gitar ile Arasındaki Farklar Nelerdir?

Gitar familyasına ait olan ukulele, onu gitardan ayıran temel özelliklere sahiptir. Görünüş olarak benzese de çıkardığı ses, kullanım ve üretildikleri malzeme gibi farklı faktörler gitardan ayırmaktadır. 


  • Gitarda 6 tel bulunurken ukulelede 4 adet tel vardır.

  • Gitarlarda naylon veya çelik malzemeden üretilen teller kullanılırken, ukulelede çoğunlukla naylon tel kullanılır.

  • Gitar, ukulelenin sahip olduğundan iki oktav farklıdır ve daha fazla menzile sahiptir. 

  • Hacim ve kolay çalınma özelliği ukuleleyi ön plana çıkarmaktadır. Sahip olduğu az diziden dolayı daha az nota çalabilirler. Bu açıdan öğrenmesi ve çalması daha kolaydır.


gitar ile ukulele arasındaki temel farklar yukarıdaki gibidir. Gitar çalan herkesin kolay bir şekilde bu enstrümanı da çalabildikleri söylenmektedir. Ukuleleden gitara geçiş yapacak biriyseniz dizi ve menzil farkından dolayı ilk başlarda zorluk çekmeniz olasıdır. Ancak müziğe yetenekli biriyseniz her iki enstrümanı da rahatlıkla çalabilirsiniz.

Modelleri, Özellikleri ve Farkları

Ukulele modelleri genellikle 4 ana modelden oluşur. Hangi ukuleleyi almalıyım sorusu kafanızı kurcalıyor olabilir. Bunun için ukulele modellerinin özelliklerini araştırmanız ve kendiniz için uygun modeli bulmanız gerekmektedir. 

Soprano Ukulele

Genellikle müzik dükkanlarında en sık rastlanan modeller soprano ukulelelerdir. Geleneksel Hawaii ukulelesi olarak da tanınmaktadır. Toplamda 53 cm uzunluğuna sahip soprano modeller 33 cm tel uzunluğuna ve 15 perdeye sahiptir. Soprano modellerinin klavye alanları son derece dardır. Bu nedenle elleri büyük olan insanların bu modeli çalması zorlaşmaktadır. Akorlar arasında hızlı geçiş yapmak zorlaşacaktır. Parmakları geniş olan insanlar akorlara basarken farklı tellere değeceği için akordan çıkan tam sesi almak güçleşecek hatta sesin çıkmadığı durumlar olacaktır. Soprano modeller en cılız sese sahip modellerdir. Hem çalıp hem de söylemek istiyorsanız ve tiz sesiniz varsa bu model tam size göre olabilir. 

Concert Ukulele

Concert ukulele 38 cm tel uzunluğuna ve 20 perdeye sahip olan 58 santimetrelik bir modeldir. Soprano modeller kadar yaygın kullanımı vardır. Hangi ukulele modelinden başlayacağını bilmeyen kişilerin sıklıkla tercih ettiği modeller arasında yer alır. Soprano modele oranla çok daha fazla ses vermekle birlikte daha fazla ses aralığına sahiptir. Concert modellerin hacmi ve ağaç miktarı daha fazla olduğu için çıkardıkları ses yoğunluğu soprano modellere göre daha dolgundur. Hacmi daha büyük olduğundan perde aralığı da geniştir. Bu nedenle çalımı sopranoya göre daha kolaydır. 

Tenor Ukulele

Tenor ukuleleler 43 cm tel uzunluğuna sahiptir ve toplamda 66 santimetredir. Boyut açısından concert modelinden sonra gelmektedir. Tınısı ve sesi bakımından değerlendirildiğinde concert ve soprano modellerinden daha hacimlidir. Profesyonel olarak ukulele çalan kişiler genellikle bu modeli tercih etmektedirler. Bunun ana nedeni ses aralığının daha fazla olmasından kaynaklıdır.

Baritone Ukulele

Ukulele modelleri arasında en fazla uzunluğa sahip modeldir. Toplamda 76 cm uzunluğa sahip bu modelin tel uzunluğu 46 santimetredir. Göve ve ses hacmi diğer modellere göre daha fazladır. 


Ukulele modellerinin boyutu büyüdükçe perde aralığı artmakta ve çalması daha da kolay bir hale gelmektedir. Aynı oranda ses ve gövde hacmi de ukulele boyutuna göre artmaktadır.

Fiyatlar

Ukulele fiyatları genellikle uygun fiyatlı enstrümanlar arasında yer alır. Özellikle gitar ile kıyaslandığında çok daha makul seviyerlerdedir. Profesyonel amaçlı kullanılan tenor ve bariton modellerinin fiyatları diğer modellere oranla biraz daha fazla olabilir. En uygun fiyatlı ukuleleyi Lazımbana’dan temin edebilirsiniz.