Derin Dondurucu

Fiyat Aralığı

Marka

Beden / Numara

Renk

    Ürün Bulunamadı.
  • Açıklama
  • Diğer Kategoriler

Derin Dondurucu

Derin Dondurucu Alırken Dikkat Edilecekler

Derin dondurucalar buzdolabından sonra soğutma için kullanılan en yaygın beyaz eşyalardan birisidir.Gıdaları uzun süre muhafaza etmek ve depolamak için kullanılan bu eşyalar kullanılacakları yere ve kullanım amacına göre farklı farklı niteliklerde üretilmişlerdir. Ürünleri satın alırken de bu amacı belirlemek ve ürün özelliğini buna göre seçmek önemlidir. Derin dondurucular iç hacminin tamamını ürünü donduracak bir sıcaklık derecesine getirerek çalışırlar. Buzdolaplarının buzluk kısmı ile aynı prensip ile çalışan derin dondurucular daha büyük hacme sahip oldukları için tercih edilmektedir. Endüstriyel alanlarda kullanılan dondurucular gıdaların standart donma seviyesinin de altına düşebilirler. Bu durum gıdaların muhafaza süresini etkiler. Derin dondurucularda seviyeler buzdolaplarında olduğu gibi 1, 2, 3 ve 4 gibi seviyeler ile belirlenir. 4 numarada derin dondurucu en yüksek dondurma performansında çalışmaktadır. Bu ayar derin dondurucunun bulunduğu ortamın sıcaklığına göre, kapağının ne sıklıkla açılıp kapatıldığına göre ve içindeki doluluk oranına göre değişebilmektedir.

Derin Dondurucu Tipleri

Derin dondurucular yatay dolaplar şeklinde, dikey dolaplar şeklinde ya da mini boy olabilmektedir. Evlerde kullanım için genelde yer sıkıntısından dolayı ve ihtiyaç olan iç hacim nispeten daha küçük olacağından dolayı mini boylar ya da dikey dolaplar tercih edilmektedir. Özellikle mevsiminde meyve ve sebzelerin çiğ bir şekilde ya da pişirilerek derin dondurucuya koyulması, bu ürünleri muhafaza etmenin ve diğer mevsimlerde de sağlıklı bir şekilde tüketilebilmesinin en pratik yoludur. Aynı zamanda yemek yapmaya her zaman vakti olmayan kişiler için derin dondurucularda saklanabilen fast food ürünleri kurtarıcıdır. Mevsiminde yapılan sebze ve meyve suları, püreler, et ve et ürünleri, küçük taneli pişirilmiş ürünler derin dondurucu içinde saklanabilen gıdalardan sadece bir kaçıdır. Derin dondurucularda bulunan çekmeceler, bölmeler ve küçük gözler ürünlerin şeklinin bozulmadan dondurulabilmesini sağlamaktadır. Geniş boşluklarda ise dondurulacak ürün poşetler ile ve derin dondurmaya dayanıklı kaplar depolanabilirler. Derin dondurucu tercihi yaparken iç kısımların kullanışlı olması ve eşyanın koyulacağı alana göre ebatlarının hesaplanması önemlidir. Küçük alanlar için en ideal olan tip ise mini boydaki derin donduruculardır.

Enerji Tasarruflu Derin Dondurucular

Derin dondurucu ürünü yüksek enerji ile çalışır. Gıdaları oda sıcaklığından -18 derecelere kadar donduran bu cihazların enerjiyi tasarruflu kullanması önemlidir. Ürünlerin iç hacmi ve doluluk oranı da soğutmayı ve dondurmayı etkileyen faktörlerden birisidir. Bu değerlendirme yapılırken hem iç hacme bakılmalı hem de saatlik enerji sarfiyatı dikkate alınmalıdır. Enerji sarfiyatı düşük olan ürünler A sınıfı olarak adlandırılır. Bu sınıfta kendi içinde daha tasarruflu olan modellerin üretilmesi durumunda A+ ya da A ++ kavramları ortaya çıkar. Derin dondurucuların kapatılması ya da bir şekilde elektrik bağlantısının kesilmesi durumunda içerisindeki gıdalar yavaş yavaş erimeye başlar ve eğer riskli ürünler varsa bozulma ve kokuşma baş gösterir. Bu sebeple derin dondurucu kullanılırken elektrik bağlantısının sürekliliği kontrol edilmelidir.

Sık Kullanılan Derin Dondurucu Modelleri

Özellikle market ve restorantlarda sıkça görülen yatay derin dondurucular ürünün dışarıdan da görülüp seçilebilmesini sağlar. Üzeri cam olan bu dolaplar zaman zaman ışıktan ve ısıdan da etkilenip yoğuşma gibi durumlara sebep olabilir. Mümkün olduğunca güneşten ve ısıdan uzakta tutulması gereken cam kapaklı yatay derin dondurucuların iç hacimleri ise oldukça büyüktür. Bu dolapların kullanımı genelde endüstriyel alanda olur. Bunun yanı sıra ürün koymanın ve çıkarmanın en kolay olduğu derin dondurucu tipleri olarak bilinmekte ve kullanıcılar tarafından da yoğun ilgi görmektedir.