Ürün Bulunamadı.

Derin dondurucu, besinlerimizi uzun vadede saklamaya yarayan bir eşya olarak oldukça rağbet görmektedir. İşlevsel özellikleriyle tercih edilmesiyle farklı mevsimlerde alınan gıdaların istediğiniz zaman tüketilmesine imkan verir. Buzdolabından farklı olarak daha uzun vadeli saklama imkanı sunar.

Derin Dondurucu Ne İçin Kullanılır?

Derin dondurucu gıdaların bozulmadan saklanmaları ve uzun süre boyunca taze kalmalarını sağlamak amaçlı kullanılmaktadır. Böylece yiyecekleriniz istediğiniz gibi dondurulmuş şekilde muhafaza edilir. Bunun için genellikle buzdolaplarının dondurucu kısmı da kullanılsa, gerekli depolama için size yeterli alan sağlayamaz. Ancak derin dondurucu ile istediğiniz saklama kapasitesini yakalamanız mümkün olacaktır.

Derin Dondurucu Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Bir derin dondurucu her zaman için ihtiyacınıza uygun boyutlarda ve kapasitede olmalıdır. Eğer alacağınız dondurucu evinize sığmayacaksa ya da gerekli depolama ihtiyacınızı karşılamayamazsa sizi tatmin etmeyecektir. Bir diğer önemli mevzu ise elektrik tasarrufu konusunda ne kadar duyarlı olduğudur. Sürekli çalışacak bir cihazdan bahsediyoruz.
Bu anlamda derin dondurucu gibi sürekli elektrik tüketecek bir eşyanın da harcayacağı enerjiye dikkat edilmesi lazım. Tabii fiyat performans olarak doğru bir karşılaştırma da önem arz eder. Cihazın çıkardığı ses seviyesine de göz atmalı ve tavsiye edilen düzeyin 43 desibel olduğunu da bilmenizi isteriz.

Derin Dondurucu Modelleri ve Özellikleri Nelerdir?

Derin dondurucu modelleri temel olarak sandık ve çekmeceli olmak üzere iki modelden oluşur. Burada devreye cihazın iç hacmi, enerji sınıfı ve kullanılan malzemenin tipi girer. 6 çekmeceli derin dondurucu alternatifi de mevcuttur.  Sandık tipi denilen derin dondurucu,  yatay gövdeli ve üst kısmında tek kapaklı parçadan oluşur. Çekmeceli modeller ise daha çok gövde olarak buzdolabına benzemekte ve dikey bir şekildedir. Dikey derin dondurucu, sahip olduğu çekmeceler ile gıdaların düzenli bir şekilde yerleşimini sağlar. Ancak çekmecelerden dolayı iç hacimde çok az kayıp olabilir.

Sandık Tipi Derin Dondurucu

Sandık tipi derin dondurucu geniş bir saklama alanına sahiptir. Bu anlamda çokça tercih edilen bu modellerin rahat temizleyebilmek gibi bir avantajları vardır. Özellikle mevsime özel gıdalarda ve etlerin dondurulması için uygundur. İç hacmi çok geniş olduğu için saklama kapasitesi yüksek olan bu derin dondurucu, sadece et ürünleri değil sebze ve meyvelerin istiflenmesi için de idealdir. Dondurma hızı da yüksek olduğu için besinlerde değer kaybı yaşatmaz. Ayrıca ek olarak raf ve sepet sistemi olan bu modeller, hijyenik bir ortam olarak gıdaları saklamak için en iyi yol olacaktır. Bu derin dondurucu modeli, hem kalabalık aileler hem de restoranlar için iyi bir fiyat-performans dengesi sağlar.

Çekmeceli Derin Dondurucu

Çekmeceli derin dondurucu modeller hem küçük boy hem de büyük boy tipte bulunmaktadır. Oldukça pratik olmasıyla beraber, sandık tipi donduruculardan biraz daha farklı görünümdedir. Tasarım olarak dikey bir şekli vardır ve buzdolaplarına benzerler. Sahip olduğu çekmeceler ile kolay bir saklama imkanı sağlar. Ayrıca bu derin dondurucu modelinde pek çok renk alternatifi de mevcuttur. Yiyeceklerinizi çekmecelere dağıtarak belli bir düzen sağlar ve yapısı kompakttır. Böylece buzlanmayı minimum seviyeye indirir. İhtiyacınıza göre farklı büyüklüklerde olan modellerin estetik bir tasarımı vardır. Çekmece sistemi sayesinde istediğiniz ürüne daha kolay ulaşmanızı sağlar ve size hem işlevsel hem de şık bir hizmet sunar.

Mini Derin Dondurucu

Mini derin dondurucu dediğimiz modeller, adından da anlaşılacağı üzere standart kalıpların daha minimal halidir. Genel olarak stok ihtiyacı daha az bireyler tarafından tercih edilmekte ve pratik bir dondurucu olarak görülmektedir.

Derin Dondurucu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Derin dondurucu alınırken dikkat edilmesi gereken en büyük hususlardan biri alacağınız modelin ihtiyacınızı karşılayıp karşılamadığı olacaktır. Genel olarak çekirdek aileler tarafından çekmeceli tipte bir derin dondurucu tercih edilir. Böylece az sayıda üyelerden oluşan ailelerin ihtiyaç duyduğu stok miktarı tam yerinde karşılanmış olacaktır. Ancak daha kalabalık ailelerin ise daha fazla gıda stokuna ihtiyacı olacağı için sandık tipi bir derin dondurucu alması en ideali olacaktır.
Seçilen derin dondurucu büyüklüğü, yerleştirilme planı ve diğer eşyalarınız ile uyum içinde olması önemlidir. Dolabınızın iç hacmi dış hacmiyle orantılı olmalı ve ihtiyacınızı karşılayacak kadar geniş olması gerekir. Aynı şekilde temizliği zorlaştırmayacak özellikte olup iç yüzeyi kolaylıkla temizlenmelidir. Buz çözdürme gibi durumlarda içeride sıvıların birikmemesi ve dondurucunun bozulmaması için kaliteli yalıtım malzemesi kullanılmalıdır. Eğer herhangi bir buzlanma meydana gelirse, bu buzlar cihazın kendisi tarafından çözdürülmesi ve sağlıklı bir şekilde tahliye edilmelidir. Bu anlama çekmeceli derin dondurucu ürünlerde çekmeceler yerinden rahatlıkla çıkarılabilir ve temizlenebilmektedir.

Evde Derin Dondurucu Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Evde derin dondurucu kullanırken yiyeceklerin en sağlıklı koşullarda iyi bir şekilde saklanabilmesi için dondurucunun soğukluk seviyesi -18 derece olarak ayarlanmalıdır. Sıvı maddeler, donduğu zaman genişlemekte ve kendisini saran cam şişelere baskı uygulamaktadır. Bu şekilde genişleyen sıvılar camı çatlatarak kullanılamaz hale getirebilirler.  Bu sebeple derin dondurucu içine koyarken yiyecekler alüminyum folyo ile sarılmalı ya da plastik pet şişeler kullanılmalıdır. Katı yiyecekler böyle bir sorun teşkil etmez ancak onları da sarmak yine de iyi bir tedbir olacaktır.
Çok uzun süre boyunca gıdalarınızı donduracaksanız en sağlıklı muhafaza etme yöntemi ise derin dondurucu için özel olarak üretilen buzdolabı poşetleri olacaktır. Derin dondurucu kullanırken en önemli kural ise dondurduğunuz yiyeceklerin (et ya da sebze fark etmez) mutlaka tek seferlik dondurulmuş olması gerektiğidir. Eğer çözüldükten sonra tekrar dondurulursa sağlıksız olacaktır. Bu sebeple derin dondurucu içine yerleştireceğiniz ürünlerin tek seferde çözdürülüp tek kullanımlık olacak şekilde yerleştirmeniz gerekir. Bunun için gıdaları iyi bir şekilde bölüştürmeniz gerekir.
Dondurucudan çıkartacağınız ürünler ise çözülürken buzdolabının normal bölmesinde yer almalıdır. Hatta bazen derin dondurucu içinden çıkarılan ürünlerin, mikrodalga fırında daha hızlı çözülmesi de sağlanabilir. Çünkü oda sıcaklığı içinde yiyeceklerin çözülmesi de uzun süreceğinden gıda üzerinde bakteri artışına sebep olabilecektir. Şu noktalara ise özellikle dikkat edin:

  • Buz yanığından korunmak için yiyecekleri önce derin dondurucu içinde serinletin ve daha küçük parçalar halinde tutun.

  • Derin dondurucu kapağını çok fazla açıp kapatmayın ve mümkün mertebe kapalı tutun. Ayrıca içerde bir hava akımı olduğunu da ara ara kontrol edin.

Derin Dondurucu Satın Alırken Neler Önemlidir?

Derin dondurucu alırken enerji verimliliğinin yüksek olması önemlidir. Alacağınız markanın ürününde mutlaka paslanmaya karşı malzemeler kullanılması ve lastikleri de uzun vadede dayanıklı olacak şekilde üretilmelidir. İç kısmında ise buzlanma karşıtı teknoloji kullanılmış olmalıdır. En iyi derin dondurucu mutlaka iyi sonuç verecektir. Cihazın ayarları dijital ekranda takip edilebilmeli ve hızlı dondurma özelliği bulunmalıdır. Ayrıca derin dondurucu dolap kapağı açılırken bir uyarı sesi verilerek kapağın açık bırakılmış durumunda gıdaların bozulmasını engelleyecek bir sisteme sahip olmalıdır.

Lazımbana’da Hangi Derin Dondurucu Markaları Satılıyor?

Lazımbana üzerinden Şenocak derin dondurucu, Altus derin dondurucu, Vestfrost, İndesit ve Profilo derin dondurucu markalarının ürünlerine ulaşabilir ve kaliteli bir derin dondurucu sahibi olmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Derin Dondurucu Fiyatları Nasıl?

Derin dondurucu fiyatları her markanın farklı özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Ancak size sağladığı yararları göz önünde bulundurursak oldukça ekonomik olduğunu söyleyebiliriz. Burada önemli olan ihtiyacınızın ne yönde olduğudur. Bir derin dondurucuda arayacağınız özellikler fiyatı şekillendirecek olan husustur. Bir nofrost derin dondurucu size farklı sonuçlar verebilir.

En Ucuz Derin Dondurucu Nereden Alınır?

En ucuz derin dondurucu ürünlere, Lazımbana üzerindeki filtreleme özelliğimizi kullanarak ulaşabilir ve derin dondurucu kampanya fırsatlarını yakalayarak hem ekonomik hem de kaliteli hizmetin tadını çıkarabilirsiniz.