Baharat Takımı

Fiyat Aralığı

Marka

Beden / Numara

Renk

    Aramnıza uygun ürün bulunamadı. Lütfen yeni bir arama yapınız.
  • Açıklama
  • Diğer Kategoriler

Baharat Takımı

Mutfaklarda ana elemanlar kadar yardımcı malzemeler de önemlidir. Özellikle mutfakta fazla zaman geçiren ev hanımları ve yemek yapmayı seven erkekler bu malzemelerin kullanışlı olmasına önem verirler. Yemek takımları, tencere takımları bardaklar ve çatal kaşıklar kadar yemek yapmaya yarayan ürünlerin koyulduğu kavanozlar, saklama kapları ve baharat takımı gibi ekipmanlar da mutfaklarda olmazsa olmazdır. Baharat takımları hem yemek yaparken hem de yemek yerken kullanılabilen gereçlerdendir. Bu sebeple satın alınırken kullanımının pratikliğine bakılmalıdır. Baharatları dolaplarda depolamak için kullanılan baharat takım modelleri ise genelde kavanoz ya da kutu şeklinde dizayn edilmiştir. Baharatlıklar parça sayısına göre, büyüklüğüne ve içine aldığı ürün miktarına göre ya da yapıldığı malzemeye göre birbirinden ayrılabilmektedir.

Baharat Takımı Kullanımı

Baharat takımları sofra için servise uygun ya da depolama için saklamaya uygun olabilir. Servise uygun olan baharatlıklar küçük miktarlarda ürün alırlar ve tıpkı tuzluk karabiberlik gibi üzerinde bulunan farklı büyüklükteki deliklerden dökülürler. Bu baharatlıklar genelde kimyon, kırmızı biber ya da tarçın gibi toz halindeki baharatlara ya da kekik, nane, pul biber gibi partikül şeklindeki baharatlara uygun olarak tasarlanmıştır. Servis baharatlığına göre daha büyük olan ve kullanımları nispeten pratik olan diğer baharat takımları ise minik kapaklı kavanozlardan ya da kutulardan oluşan talkımlardır. İçlerinde bulunan küçük kaşıklar yardımı ile hem yemek hazırlığında hem de sofrada kullanılabilirler. Büyük boy baharatlıklarda ise değişen boylarda kavanozlar mevcuttur ve içlerine sadece baharat değil aynı zamanda kahve, şeker, çay ve un gibi dökülebilen tüm ürünler konulabilir. Bu kavanozlar daha çok ürünleri dolapta ya da rafta depolamak için kullanılabilmektedir.

Baharat Takımı Modelleri

Baharat takımları plastikten, metalden, ahşaptan, porselenden ya da camdan imal edilmiş olabilir. Son yıllarda bambu liflerinden üretilen sağlıklı ahşaplar da baharatlık olarak kullanılan ürünler arasında yer almaktadır. Malzemesine göre farklı görüntülere ve modellere sahip olan baharatlıkların ebatları da çok önemlidir. Kavanoz ve kap sayısı, standının olup olmaması ve baharatların nasıl içeriden çıkartılacağı gibi ürünün kullanımını belirten özelliklere dikkat edilerek satın alma yapılmalıdır. Baharat kavanozlarının stand üzerinde ya da bir askı aparatı üzerinde sabitlenebilmesi ürünlerin sadece dolap ve çekmece içinde değil tezgah ve masada da rahatça kullanılabilmesini sağlar. Porselen ve seramik baharatlıklarda genelde ürünlerin kapakları ve içlerinde bulunan kaşıkları da aynı malzemelerden yapılır ve bu ürünler nispeten ağırdır. Plastik ve metal ürünler ise en hafif olanlar olup kullanımları da nispeten daha kolaydır. Ahşap ürünler hem sağlam hem de hafif oldukları için mutfakta tercih edilirler.

Baharat Takımı Fiyatları

Baharat takımlarının fiyatları yapıldığı malzemeye göre, parça sayısına göre ve markasına göre değişiklik gösterir. Genelde parça sayısı ve malzeme türü daha belirleyicidir. Baharat takımı içinde büyük kavanozların olması, askı aparatlarının olması, takım içinde tuzluk-karabiberlik ve sosluk gibi ekstra parçaların olması da fiyatların değişkenliğine sebep olur. 3’lü, 4’lü ya da 6’lı kavanoz setlerinden oluşan baharatlıklar en sık kullanılan ve tercih edilen takımlardandır. Beğenilen ürünlerde fiyat avantajı sağlanırken ürünün kullanıma uygun olması, pratik olması ve de mutfakta kullanılan diğer ekipmanlar ile renk, tarz ya da desen bakımından uyumlu olmasına da dikkat edilmelidir. İnternet sitesi üzerinden satın alınan ürünler kendi orijinal kutularında kırılmaya ve darbelere karşı korunmuş biçimde alıcıya kargo yolu ile hemen gönderilmektedir. Web sitesinden satın alınan baharat takımı ürünleri kullanılacağı zaman ambalajlarından çıkarılıp yıkanarak ilk temizlikten sonra kullanılmalıdır.