Ekmek Kızartma Makinesi

Anasayfa Elektronik Ekmek Kızartma Makinesi

Fiyat Aralığı

Marka

Beden / Numara

Renk

    Aramnıza uygun ürün bulunamadı. Lütfen yeni bir arama yapınız.
  • Açıklama
  • Diğer Kategoriler

Ekmek Kızartma Makinesi

Bilindiği üzere ekmek kızartma çok eskilere dayanır. Gelenek haline bürünmüş kimi yerlerde hala kuzine veya sobaların üzerinde gevrek kıvama gelene kadar ısıtılan ekmek diliminin sıcak halde ve birazda çıtır çıtır olarak sofralarda yenmesidir.

Ekmek Kızartma Makineleri Hakkında

Çok basit olarak düşünürsek ve en sade şekliyle ekmek kızartma makinesi bir ocağın üzerine ızgara teli koymak suretiyle yapılan kızartma işlemidir. Ateşe dayanıklı olarak üretilen maden ile ekmek kızartma işlemi yapılabilir. Amyant denilen bu maden sayesinde kızartılan ekmeklerde sıkıntı olarak ekmeğin tek yüzü kızarıyor. Daha sonraki yıllarda ise bu yapılan uygulamanın çok fazla işe yaramadığını düşünenler iki tarafı aynı anda kızaran ekmek kızartma makineleri icat etmişlerdir. Bu sayede daha hızlı bir kızartma işlemi olmuştur.

Ekmek Kızartma Makineleri ve İcadı

Hayata yeni bir bakış açısı getiren makineleşme süreci beraberinde bir sürü yenilikleri de getirmiştir. Yaşama kolaylık olarak makinelerin yaygınlaşması pratik mutfak aletlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Daha sonraki yıllarda ise buna bir çözüm olarak General Electric’in1909 yılında ilk olarak ekmek kızartma makinesini üretti. Ne var ki ekmek kızartma makinesi ilk önceleri tek taraflı bir kızartma ile işlem yapıyordu. Daha sonraki yıllarda ise Charles Strite fırlatmalı ekmek kızartma modelini bularak bir yeniliğe imza atmıştır. Belli bir zaman içinde fırlatma telinin serbest kalışı ekmeğin dışarıya doğru fırlamasıyla kızarma işlemi bitmiş oluyor. Aynı anda ekmeğin iki yüzü de kızarıyor zamanlama telinin fırlatmasıyla da ekmekler yanmamış oluyor. Bu gelişmelerden sonra kendini daha da yenileyen ekmek kızartma makineleri modern bir görünüme kavuşarak evlerde yerini alıyor.

Ekmek Kızartma Makinesinin Önemi

Günümüz hayatlarının akış hızı bazı pratik çözümlerin oluşmasına daha doğrusu icat edilmesine neden oluyor. Bu icatlar hayatı kolaylaştırıp zaman olarak insanlara fayda sağlıyor. Ekmek kızartma makineleri de bunlardan bir tanesidir. Kahvaltıların vazgeçilmezi haline gelen ekmek kızartma işlemi artık çok basit ve zamanınızı almıyor. Ekmeği kızartma süresi içerisinde kızartıp dışarı fırlatan makine adeta sizin yerinize ekmeği kızartıyor ve de ekmeği yakmıyor. Bazen soba üzerinde ekmek yanığı kokusu burnumuza kadar gelip içimiz cız etmiştir. Ama bu makinelerde böyle bir yakma söz konusu olmaz. Rahatlıkla kızarmış ekmeğinizi yiyebilirsiniz.

Ekmek Kızartma Makineleri Nasıl Çalışır?

Ekmek kızartma makineleri elektrikli olarak tasarlanıp üretilmiştir. Makinenin içerisinde bulunan ısı termostatları gerekli sıcaklığa ulaştığında ısı algılama sayesinde belli bir seviyeden sonra ekmeklerin yanmasını engeller. Dolayısıyla ekmeklerden yanmadan kızarır. İstenilen kıvama gelen ekmek otomatik olarak çıkarılır.

Ekmek Kızartma Makinelerinde Yapılan Bazı Hatalar

Ekmek kızartma makinelerini amacından başka usullerle kullanmak doğru olmaz. Mesela ekmek kızartma makinelerine ekmeği alüminyum folyo ile sararak kullanmak sağlık açısından büyük tehlike oluşturuyor. Çünkü alüminyum folyo aşırı ısındığında eriyebilir ve ekmeğe bulaşabilir. Devamlı bu şekilde kızartılan ekmekler, içinde bulundurduğu zararlı alüminyumlarla da vücuda girer. Zamanla vücuttaki biriken zararlı maddeler kansere yol açabilecek kadar ileriye gidebilir.

Ekmek kızartma makinelerinde ekmek kızartırken değişik maddelere sarıp yüksek ısılarda eriterek kendinize ve sağlığınıza zarar vermeyiniz. İstenilen ölçü ve kullanma şekilleriyle yapılan ekmek kızartmalarında herhangi bir sakınca yoktur. Ekmek kızartma makineleri elektriklidir. Dolayısıyla elinizi ve ya parmaklarınızı içine sokacak olursanız elektrik akımı sizi çarpabilir. Makine açık konumdayken dikkatli olunmalı kesinlikle parmaklar içine sokulmamalıdır. Diyelim ki ekmek kızartma makinesine ekmek sıkıştı çıkmıyor. Yapılacak tek şey öncelikle fişi yerinden çıkarmalıyız. Daha sonra sıkışan ekmeği çıkarabiliriz. Elektrikli eşyalarda önemli olan şey dikkatli bir kullanıcı olmaktır.