Ürün Bulunamadı.

Endüstriyel bağlantı ekipmanları, düşük basınçlı devreler dünyasında uygulamaların artması ve yaygınlaşması ile gelişime uğradı. Bu genişleyen yelpaze sayesinde çok daha farklı ürün seçimi imkanını ortaya çıkarıyor. Endüstriyel ürünler kategorisinin altında bulunan bağlantı ekipmanlarını nasıl en iyi şekilde seçebiliriz.

Pnömatik Bağlantı Ekipmanlarının Gelişim Süreci

Geçmişte bağlantı ekipmanları için genellikle paslanmaz çelik ve pirinç kullanılmaktaydı. Yüzey kaplama tekniklerinin yenilenmesiyle beraber bu ekipmanların performansı artış gösterdi. Örnek vermek gerekirse eğer; bağlantı elemanlarını oluşturmak için 316 ve 303 L paslanmayan çelik varyasyonları kullanmak mümkündür. Nitekim nikel ve pirincin birleşimi, bu tür ekipmanların kullanım alanlarının da artmasına olanak sağlamıştır.

Bugün bu belirttiğimiz geleneksel ürünlere ek olacak şekilde, teknik polimer bağlantı ekipmanlarının yelpazesi genişletilerek, bağlantı elemanlarının çözümlerinin kapsama alanı genişletilmiştir. Keçe malzemeleri de su, hava, gres taşınabilmesi ve gerekli malzemelerin talepleri karşılayabilecek bir biçimde geliştirildiğini söylemek mümkündür. Fakat sistemin sızdırmazlığından emin olabilmek için keçenin, aktarılan sıvıyla ve çalışma sistemlerinin ortamıyla uyumlu olması gerekir.

Dört Adet Teknik Seçim İmkanı

Sunulacak malzemelerin çok sayıda olması, zaman içerisinde kullanım olasılıkları düşünüldüğünde bağlantı çözümleri genişletilmiş olacaktır. Sistemin diğer üyeleri (borular ile bağlantı) dikkate mutlaka alınması gereken en önemli noktalardan biridir. Birleştirme teknolojisinde de borunun tespiti için sanılandan daha büyük gelişmeler yaşanmıştır. Şuan ise dört adet teknik için seçim yapabilme olanağı mevcuttur.

- Üniversal bağlantı ekipmanları için kompresyon ya da marpuçlu olan bağlantı ekipmanları.

- Push-in endüstriyel bağlantı ekipmanları için birleştirme kelepçesi veya yüzük.

Bu her sistem söz konusu olan uygulamalara göre birbirinden farklılık göstermektedir. Dolayısıyla yapılacak olan seçimle birlikte sistemin en iyi şekilde olmasına olanak tanınmıştır.

Endüstriyel Bağlantı Ekipmanı Seçimi Nasıl Olur?

Hemen herkes gereksinimleri için gerekli olan endüstriyel bağlantı ekipmanları seçimi deneyimine sahiptir. Fakat olabilecek bazı hataları önlemek amacıyla uyulması gerek bazı çözümler bulunmaktadır. Peki bunlar nelerdir?

Uygulama Ortamları

Buradaki ortam daha çok bağlantı ekipmanlarının kullanılacağı alan olarak biliniyor. Ama aynı zamanda odanın sıcaklığı, havanın kalitesi, temas, kimyasal sıçramalar, parçacıklar, elektriğin çarpma riski söz konusu olabiliyor.

Aktarılacak Olan Sıvının Yapısı

Uyumluluğun sağlanabilmesi adına temel görev görmektedir. Bu nedenden dolayı bağlantı ekipmanlarına zarar vermemesi gerektiği için özellikle de sıvının hangi yapıda olduğu net ve ayrıntılı bir biçimde bilinmelidir.

Performans ve Kullanım Koşulları

Bu temel nokta ise kullanıcının alacağı üründen beklentisiyle ilgilidir. Çalışma esnasında endüstriyel bağlantı ekipmanlarının dayanması gereken sıcaklık, basınç, titreşim ve debi gerilimi için gereksinimler nelerdir? Fakat bundan önce sızdırmazlık performansı da son derece dikkat edilmesi gereken konudur.

Sistemin Diğer Bileşenleri

Bağlantı ekipmanları, devreyi oluşturacak olan bileşenlerin birer parçasıdır. Borular, kuplörler, valfler, hava tabancalarıyla diğer bileşenler, bağlantı ekipmanlarıyla aynı özellikleri karşılamak zorundadırlar. Kısacası bir birleşen, hem fiziksel performans hem de teknik açıdan devrelerden ayrı bir biçimde tutulamaz.

Pazara İlişkin Olan Teknik Bazı Özellikler

Belirli bazı uygulamalar, işletim kuralları ve yasal kurallar ile düzenlenmektedir. Bu yönetmelikler ve yasal düzenlemeler mutlaka dikkate alınmalıdır.

Üreticinin Kalitesi ve Vermiş Olduğu Hizmetler

Yapı market ana kategorisinde bulunan ürünün tedarikçisi ile üreticisini bilmelisiniz. Ürünü tedarik eden kişiler aynı zamanda üretimini gerçekleştiriyor mu? Yurt içinde mi yoksa uluslararası alanda mı faaliyet gösteriyorlar? Teslimat süreleri ne kadar olmaktadır? Ürünün satışı gerçekleştirildikten sonra sorun çözme becerileri nelerdir? Takip olanakları var mıdır?

Yapmış olacağınız üretici seçimi endüstriyel bağlantı ekipmanlarının kaliteli olmasında çok büyük bir etkiye sahiptir.