Ürün Bulunamadı.

Otel Aydınlatma

Aydınlatma yaşamın her alanında önemli olduğu gibi, otel, motel gibi konaklama tesislerinde de oldukça büyük öneme sahip bulunmaktadır. Bu tür işletmelerde görsel zenginliğin oluşmasına büyük katkı sağlayan aydınlatma sistemleri, mobilya ve iç dekorasyonla kombine edilerek ferah ve geniş mekân oluşumu sağlanmaktadır. Otel aydınlatmaları otel girişlerinden başlamak suretiyle, her bölümde farklı donatılarla gerçekleştirilmektedir. Farklı alanlarda farklı aydınlatma araçlarıyla sağlanan ışıklandırmada en fazla öne çıkan aparatlar, avize, abajur, aplik, masa üstü lambalardır.

Neon ve LED

Otellerin girişlerinden itibaren aydınlatma sistemleri büyük önem taşır. Otellerin dış görünümleri de iç görünümleri kadar önemlidir. Bu sebeple otel girişleri, bina, ışıklandırmaları, bahçe ve çevre ışıklandırmaları dikkat çekici aydınlatma araçlarıyla ışıklandırılır. Günümüzde bu tür aydınlatmalar için neon lambalar, LED ışık sistemleri ve farklı renklerde aydınlatma sağlayan projektörler kullanılmaktadır. Neon aydınlatma genellikle otellerin çatılarındaki reklam alanlarında veya girişlerindeki otel isimlerinin yazılmasında kullanılırken, LED lambalar, binanın dış yüzeyinde, bahçe ve havuz bölümlerinde kullanılır.

Avize

Görkemli görünümler elde etmek amacıyla farklı malzemelerden üretilen avizeler, otellerin giriş holleri, yemek salonları ve ortak alanlarında kullanılmaktadır. Otel misafirlerinin enerjilerini girişten itibaren yükseltmek amacıyla görsel etkisi yüksek malzemelerden imal edilen avizeler kullanılır. Böylece otel müşterileri girişten itibaren büyülenmekte ve bulundukları ortamdan memnuniyet duymaktadır. Estetik görünüm oluşturmak adına kristal cam malzemeden imal edilen büyük boyutlardaki avizeler, otel aydınlatmalarında en sık tercih edilen avize modelidir.

Aplik

Aydınlatma armatürü veya duvar aydınlatma sistemi olarak adlandırılan aplikler, otellerde oldukça fazla sayıda kullanılmaktadır. Oldukça fonksiyonel ve dekoratif özelliklere sahip olan aplikler, otel koridorları, merdiven çıkışları, odalarda yatak başlarında, restoran bölümlerinde kullanılarak, bulundukları yerlerin aydınlatılmasına ve mekânın derinlik kazanmasına olanak sağlarlar. Dekoratif yönü daha ağır basan aplikler, genellikle otelde farklı aydınlatma araçlarıyla birlikte kullanılır.

Otel dekorasyonlarında önemli bir yere sahip olan aplikler, duvar tabloları, otel barları, kafeterya bölümü gibi alanlarda oldukça şık ve modern bir görünüme olanak sağlarlar. Otellerin İç dekorasyon malzemelerine uygun tasarımlarla kullanıldığında mekânı bütünleyen önemli bir parça olan aplikler, kullanıldıkları bölümlerin özelliklerine göre farklı ışık tonlarında aydınlatma sağlar.

Abajur

Abajurlar aydınlatma araçlarının klasikleri olarak bilinen araçlardır. Otellerin birçok bölümünde kullanılarak genel dekorasyona önemli katkı sağlarlar. Otel kafeteryalarında, restoran ve bar bölümlerinde, bekleme ve dinlenme salonlarında ve konuk odalarında kullanılırlar. Işığın direk göze vurmasını engelleyerek dinleme ve sohbet ortamlarını daha huzurlu ve konforlu bir yere dönüştüren abajur, her yatak odasında da yatağın her iki yanına da konumlandırılırlar. Özellikle gece kitap okuma ihtiyaçlarında aydınlatmayı sağlayan abajurlar, otel aydınlatmalarında vazgeçilmez unsurlardır.

Floresan

Floresan aydınlatma araçları, daha çok hijyenik olması gereken yerlerde ve daha güçlü ışığın gerekli olduğu alanlarda kullanılır. Genellikle otel mutfakları, banyo wc gibi yerlerde fazla ışık gerekli olması sebebiyle bu tür alanlar çoğunlukla floresan aydınlatma ile ışıklandırılır. Aydınlatma sistemleri bu tür konaklama alanlarının cazibeli görüntüsüne büyük katkı sağlar ve mekâna albeni katar.

Masa Üstü Lambalar

Masa üstü lambalar genellikle otel odalarında bulunan çalışma masalarında yer alır. Otel ziyaretçilerinin çalışma ihtiyaçlarında aydınlanma gereksinimlerini karşılayan bu tür lambalar, odanın genel dekorasyonuna da önemli katkı sağlarlar. Ayrıca resepsiyon bölümleri, bar ve restoran bölümlerinde de, farklı ışık tonlarında ve minimalist yaklaşımla üretilen masa lambaları sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle restoran bölümlerinde loş ortamın kademeli bir şekilde aydınlatılmasını sağlayarak ortama farklı bir görünüm kazandırırlar.