Bilardo Eldiveni

15% 18,36 ₺

15,60 ₺

Bilardo Eldiveni

18,28 ₺

Stokta Yok

Bilardo Malzemeleri ve Fiyatları

Bilardo yapılan en zevkli sporlardan biridir. Son yıllarda yapılan en popüler spor dallarından biri olan bilardo Avrupa’nın en çok ilgilendiği 5 sporu arasına girmiştir. Bilardo oynamak için isteka, top, tebeşir, köprü ve masa gereklidir. Bu aletlerin her biri profesyonel olarak üretilir ve teknik detayları vardır. Bilardo kapalı salon spor dallarından biridir. 

Bilardo Malzeme Ölçüleri 

Bilardo dikdörtgen masada oynanır. Üç top yada daha fazlasıyla oynanır. Topların farklı renklerde olması atış sırasında takımların belirlenmesi için kolaylık sağlar. Bazı toplar düz renkken bazı toplar çizgili damgalıdır. Masaların eni 1.53 metredir. Boyları ise 3.05 metredir. Masanın üst kısmı yeşil ya da mavi, duruma göre kırmızı kaygan çuha ile yapılmıştır. Topların akıcılığını sağlar. Masa genel olarak kauçuktan yapılmıştır.  Bilardo toplarının çapı 6 cm dir. Toplar fil dişinden yapılır ve kırılması çok zordur. İstekalar 1,5 metre boyundadır ve elma ya da diş budak ağaçlarından yapılmıştır. Ucu sert ve düzdür. 

Bilardo Nasıl Oynanır?

Bilardo oyuncuların toplarının belirlenmesi ile başlar. Benekli olanları bir oyuncu birini düz renkli olanları ise bir oyuncu olur. Amaç beyaz topa vurarak rakibin toplarını masa üzerindeki deliklere sokmaktır. Masa üzerinde bulunan 6 delik köşelerde ve ortada bulunur. Bu toplar hızlı vuruşlar ile içeri sokulmaya çalışılır. Bu oyun üzerinde bir çok dünya rekorları vardır. Atış sitilleri ve vuruş şekilleri ile Türkiye’de de bu rekorlar kırılmıştır. Bilardo 20. Yy başlarında yarışma olarak oynanmaya başlanmış ve bir çok ülkede oynanmaktadır.