Rookie Foldo V 20" Jant 20" Kadro 7 Vites Katlanır Bisiklet

31% 5.292,00 ₺

3.625,02 ₺

Ücretsiz Kargo

Stokta Yok

Katlanır Bisiklet Nedir?

Katlanır bisiklet, normal bisikletlerden farklı olarak katlanabilen yapısı sayesinde kullanıcısına yerden önemli oranda tasarruf etme imkanı sunan bisikletlerdir. 

Özellikle büyükşehirlerde yaşayan bisiklet severler için geliştirilmiş olan bu modeller sayesinde, bisiklet boyutunu yaklaşık yarı yarıya küçültebilir ve tek elde taşınabilecek boyuta getirebilirsiniz.

Toplu taşıma gibi alanlarda veya apartman yaşamında büyük bir kurtarıcı olan bu bisikletler sayesinde, hem sağlıklı kalmak amacıyla bisiklet kullanabilir veya ulaşımınızı sağlayabilir, hem de bir apartman dairesinde dahi bisikletinizi kolayca muhafaza ederek saklayabilirsiniz.

Bu bisiklet şehir içi kullanımda rahatlıkla tercih edilebileceği gibi, outdoor spor amaçlı kullanılabilen gelişmiş modelleri de vardır.

Katlanabilen bisikletler, yaklaşık olarak ortadan ikiye, birbirine paralel olacak şekilde katlanabilir. Bunun yanında pedalları da katlanabilen bisikletler, tek elde rahatlıkla taşınabilecek, evde duvara asılabilecek veya toplu taşımada yanınızda sizinle gelecek kadar küçülebilmektedirler.

Bunun yanında elektrikli modelleri tercih ederek, daha uzun mesafeleri, daha hızlı şekilde gidebilirsiniz. Bazı elektrikli modeller saatte 40 - 50 km hıza kadar ulaşabilmektedir. Bu da nispeten uzun mesafeleri, çevre dostu elektrik enerjisini kullanarak hızlı ve eforsuz şekilde gidebilmenize olanak sağlar.

Katlanır Bisiklet Özellikleri ve Avantajları

Katlanır bisiklet, özellikle şehir hayatında yer tasarrufu ve taşıma kolaylığı ile ön plana çıkmaktadır. Günümüzde artık bir çoğumuz şehirlerde yaşıyoruz ve büyükşehirler giderek daha kalabalık hale geliyor. Üstelik artan araç kullanımı, toplu taşımanın kalabalıklığı ve trafikte geçen süre de hesaba katıldığında, en iyi ve sağlıklı ulaşım alternatiflerinden biri olan bisiklet ön plana çıkmaktadır.

Ancak şehir yaşamı düşünüldüğünde, çoğu kişinin bisikletini koyacağı bir bahçesi veya bisiklet parkı olan site bahçesi yoktur. Ayrıca yeriniz olsa bile, örneğin bisikletinizle toplu taşımaya binmeniz gerektiğinde, büyük bir bisiklete yer bulmanız neredeyse imkansızdır.

Buna çözüm arayan bisiklet üreticileri, oldukça kompakt ve şık bir çeşide imza atarak katlanabilen bisikletleri geliştirmişlerdir. Katlanır bisikletlerde, bisikletin yarısından ve pedal kısımlarından katlanabilme özelliği sayesinde yarı yarıya yer tasarrufu yapabilirsiniz.

Tek elle rahatça taşıyabileceğiniz kadar küçülen katlanır bisiklet sayesinde, bisikletinizle toplu taşımaya binebilir, elinizde taşıyabilir ve evinize dahi çıkararak güvenle saklayabilirsiniz.

Taşıma kolaylığının yanı sıra, taşınabilir bisikletlerin elektrikli modellerini de bulabilmeniz mümkündür. Elektrikli katlanır bisik sayesinde, çok az eforla, trafiğe takılmadan ve konforlu bir şekilde kısa mesafe yolculuklarınızı gerçekleşirebilirsiniz.

Üstelik çevre dostu yapısı sayesinde elektrikli katlanır bisiklet kullanırken çevreyi de kirletmemiş olursunuz.

Elektrikli Katlanır Bisiklet Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Elektrikli katlanır bisikletler, pedal çevirmenize gerek kalmadan gideceğiniz yere rahatça varmanızı sağlayan, hem katlanabilen hem de elektrikle çalışan motora sahip bisikletlerdir. Üstelik aküsü bittiği takdirde, klasik katlanır bisiklet gibi sürmeye devam edebilirsiniz.

Elektrikli bisikletler, normal bir katlanabilir bisikletten biraz daha ağırdır. Bunun sebebi ise üzerinde bulunan akü ve elektrik sistemidir. Ancak ağırlık farkına rağmen sizi gideceğiniz yere yüksek hızlarda taşıyabilirler.

Model ve markaya göre değişmesine karşın, elektrikli bisikletlerin saatte 40-60 kilometre hıza ulaşabilen modelleri mevcuttur. Genellikle tüm elektrikli katlanır bisikletlerde bir gösterge paneli vardır. Bu sayede bisikletin şarj durumunu ve hızını kontrol edebilirsiniz.

Tüm bu özellikleriyle elektrikli katlanır bisiklet, çok iyi bir ulaşım alternatifi haline dönüşmektedir. Üstelik toplu taşıma ücretlerinden veya benzin ücretinden çok daha uygun bir fiyata bisikletinizi şarj edebilirsiniz.

Özellikle yağışsız günlerde ve çok uzun olmayan mesefalerde, trafik kurallarına da uyarak gönül rahatlığıyla, konforlu ve uygun maliyetli ulaşım sağlayabilirsiniz.

Katlanır Bisiklet Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Katlanır bisiklet alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden birisi bisikletin kalitesidir. Kaliteli olmayan ürünler, kolay arzalanabilmekte ve özellikle dayanıklılık anlamında sorunlar çıkabilmektedir.

Bu sebeple Lazımbana gibi güvenilir alışveriş sitesi veya dükkanlardan, bilinen markaları almanızı öneririz. Aksi halde katlanırken kilitlenme veya hasar görme gibi sorunlar ya da çabuk eskime sorunu yaşayabilirsiniz.

Bununla birlikte elektrikli katlanır bisiklet için bu durum daha da önemlidir. Bisiklette bulunan elektrik aksamının dayanıklılığı, tümsekten geçme gibi sarsıntılar için süspansiyon sistemi ve özellikle akünün dayanıklılığı çok önemlidir.

Yüksek hızlarda kullanılan elektrikli versiyonlar için akünün kalitesi, yolda veya bir süre kullanımdan sonra arıza yapmaması açısından önemlidir. Alacağınız modelin bilinen ve dayanıklı bir model olmasına dikkat etmelisiniz.

Hangi Aksesuarlar Kullanılır?

Katlanabilir bisikletlerin bir kısmı, kendi aksesuarlarıyla satılmaktadır. Ancak büyük kısmı aksesuarsız ve yalın olarak satın alınabiliyor. Bu aksesuarlar sürüş keyfi ve rahatlığı için oldukça önemlidir. 

Örneğin çamurluk, bisikleti kullanırken kirlenmenizi önlemek açısından önemlidir. Çoğu katlanabilir bisikletlerde çamurluk bulunur ancak yoksa bile mutlaka kullanmanızı önerdiğimiz aksesuarlardan birisidir.

Buna ek olarak, gidon ve sele ayarı yapmaya yarayan ufak yardımcı elemanlar da sürüş konforunuzu zirveye taşımanıza yardımcı olacaktır.

İhtiyacınıza göre bisiklet bagajı veya sele gibi katlanır bisiklet aksesuarları da sürüş deneyiminizi iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, kendi eşyalarınızı rahatça yanınızda taşıyabilmeniz ve daha konforlu seyahat edebilmeniz amacıyla bisiklet çantası da tercih edebilirsiniz.

Boyutları ve Teknik Özellikleri

Katlanır bisiklet boyutları genellikle 16” (inç) ve 20” (inç) aralığında değişmektedir. Jant boyutları, özellikle kullanacağınız ortama göre değişmektedir. Örneğin klasik şehir içi kullanımda 16” size yerli olabilirken, dağ bisikleti gibi engebeli arazide kullanmak isterseniz daha büyük jant boyutunu tercih edebilirsiniz.

Ayrıca katlanabilir bisikletler çoğunlukla 6 vites ve 7 viteslik versiyonlarda satılmaktadır. Bunun sebebi ise genellikle şehir içerisinde ve engebesiz / yükseltisiz alanlarda kullanılmak için tasarlanan katlanır bisiklet için az vitesin yeterli olabilmesidir.

Vites sayısı da, jant boyutu gibi kullanımınıza göre değişmektedir. Engebeli arazide veya yükseltili alanlarda bisikletinizi kullanmak isterseniz, 21 vitese kadar olan versiyonları tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte spor amaçlı kullanma veya daha hızlı kullanma gibi niyetleriniz varsa da yüksek vites tercih etmeniz yerinde olacaktır.

En İyi Katlanır Bisiklet Markaları Hangileridir?

Söz konusu en iyi katlanır bisiklet olduğunda, tek bir iyiden söz etmek pek mümkün değil. Ancak bunun yerine modeline ve kullanım amacına göre, kendi alanlarında en iyi olan markaları size sunabiliriz.

Katlanabilir bisiklet kullanıcıların en fazla tercih ettiği ve en bilinen markalar aşağıdaki gibidir.

  • Mosso Katlanır Bisiklet

  • Dahon Katlanır Bisiklet

  • Bianchi Katlanır Bisiklet

  • Xiaomi Elektrikli Katlanır Bisiklet

Yukarıdaki markalar, söz konusu katlanabilen bisiklet ve elektrikli katlanır bisiklet olduğunda, en fazla tercih edilen ve bilinen markalardır.

Bu markaların birçok modelini farklı fiyat ve özellikleriyle Lazımbana’da bulabileceğiniz gibi, bir çok e-ticaret platformunda da bulabilirsiniz. Kaliteli, orjinal ve dayanıklı modelleri olan bu markalar, bisiklet sürüş deneyiminizi zirveye taşıyacaktır.

Fiyatları Ne Kadar?

Katlanır bisiklet fiyatları marka model ve özelliklere göre oldukça değişebilmektedir. Sözgelimi düşük özellikli, aksesuarsız ve klasik bir bisiklet 1.000 ₺ ile 1.500 ₺ civarında değişebilirken, elektrikli, kaliteli ve daha fazla özellikli bir bisiklet 6.000 ₺ ile 9.000 ₺ aralığına kadar çıkabilmektedir.

Ancak genel bir aralık vermek gerekirse, çoğu yerde ve Lazımbana’da katlanır bisiklet fiyatları 1.000 ₺ ile 3.000 ₺ aralığında satılmaktadır. Bu fiyat ihtiyacınıza ve alacağınız markaya göre artabilir.

En ucuz katlanır bisiklet fiyatını soracak olursanız da, hemen hemen 1.000 ₺ altında hiç katlanır bisiklet olmadığını söyleyebiliriz. Yani en ucuz katlanır bisiklet 1.000₺ civarındadır.

Dilediğiniz marka ve modelde bisikletleri Lazımbana adresinde bulabilir ve en ucuz katlanır bisikletleri, sayfadaki filtreleri kullanarak listeleyebilirsiniz.