Sportica El Yayı

35,00 ₺

Bar ve Plaka Fiyatları

Ağırlık barı fiyatları uzunluğuna, kalınlığına, standart olmasına ya da krom kaplı demirden üretilmesine göre değişiklik gösterir. Ağırlık plakası fiyatları ise adet ve kilograma göre belirlenir. Set halinde de satılan plakalar 5, 10 ve 20 kg ağırlık plakası şeklinde de dağılım gösterebilir. Ağırlık barı ile birlikte kullanılan plakalar çok uygun ve cazip fiyatlarla sizlere sunulmaktadır.

Vücut geliştirme egzersizleri için gerekli olan bar ve plaka, spor aktivitelerinde kullanılan malzemelerdir. Evde ve spor merkezlerinde kullanılan barlar ve plakalar sporunuzu en iyi seviyede yapabilmeniz için gereklidir. Güvenli alışveriş imkanı sunan sitemiz bu ürünlerin tümünü yalnızca tek tık ile kapınıza kadar göndermektedir.

Ağırlık kaldırmak için gerekli olan plakalar tek başına kaldırabileceğiniz ürünler olsa da ağırlık barı olmadan sporunuz eksik kalacaktır. Bu nedenle hem ağırlık barları hem de plakalar fitness gibi antrenmanlar için gereklidir.

Bar ve Plaka Nedir?

Ağırlık barı, iki ucuna ağırlık plakası takılarak vücut geliştirme için kullanılan bir gereçtir. Kalın demir çubuk şeklinde ki bu ürün kendi ağırlığına sahiptir. Ağırlıkları egzersiz türüne ve kapasitesine göre değişkenlik sağlayan bu ürünlerin ağırlıkları artırılıp azaltılabilir. Standart bir bar toplam 20 ya da 25 kg civarındadır. Bench pres, squat barı ve deadlift barı gibi çeşitlere ayrılan bu ürünler vücudun nereyi çalıştıracağını belirler. Standart olarak kullanılan bir diğer bar çeşidi de kıvrımlı Z bardır. Tricepsleri çalıştıran bu bar yaklaşık olarak 7 kg civarındadır. Saydıklarımız dışında dikdörtgen bar, halter barı vb. birçok çeşit yer alır.

Ağırlık plakaları, bar çubuğunun iki tarafına takılan ve farklı ağırlıklara sahip malzemelerdir. Vücut geliştirme egzersizlerinde bar ile yapılabilen egzersizler olsa da plaka çeşitleri ile yapılan egzersizler çok daha iyi sonuçlar vermektedir. Halter barı, standart bar, Z bar gibi çeşitleri bulunur. Olimpik plakalar ve standart plakalar olmak üzere ikiye ayrılan bu ürünler 1,25 kg’dan başlayarak 45 kg’a kadar geniş bir aralığa sahiptir. Barın her iki tarafına takılan bu barlar egzersiz seviyesine ve çalıştırmak istediğiniz vücut bölgesine göre değişiklik gösterir.

Bar ve Plakalar İle Nasıl Çalışılır?

Tüm vücut geliştirme programlarında kendine yer bulan bar ve plaka çeşitleri hangi vücut bölgesini çalıştıracağınıza göre değişir. Henüz vücut geliştirmeye yeni başladıysanız ağrılık barının kendi kilosunu da göz önüne alarak uygun ağırlık plakalarını kullanabilirsiniz. İsterseniz egzersizlere zaten kendi ağırlığı 25 kilo olan bar ile başlayabilirsiniz. İleride olimpik plakaları ya da standart plakaları kullanarak egzersiz yoğunluğunu artırabilirsiniz.

Özellikle halter kaldırmak kişinin kendi başına yapmaması gereken bir egzersizdir. Öncelikle bu konuda uzman bir spor hocası ile görüşebilir ya da bu uygulamaları bir spor merkezinde yaparak deneyim kazanabilirsiniz. Yeni başlayan kişiler ağırlık plakası seçiminde seviyeyi yavaş yavaş artırmalı, kollarınızı, omuzlarını ve göğsünü çalıştırmak istiyorsanız bu plakaları sırt üstü yatarak kaldırmalısınız. Ayakta da kaldırılabilen bu egzersiz ekipmanları halter olarak isimlendirilmekte ve sırt, kalça, bacakları çalıştırmaktadır.