Ürün Bulunamadı.

Jaluzi Nedir? Ne İşe Yarar?

Jaluzi nedir sorusunun cevabı, ülkemizde yatay ahşap, metal, alüminyum ve pvc gibi çeşitli malzemelerden yapılmış şeritlerden oluşan perdelerdir. Jaluzi perdeler, bilinen en eski mekanizmalı perdelerdir. Mimarlar tarafından sıklıkla ofis, mutfak ve banyolarda tercih edilse de tüm odalarda kullanılabilir bir ev tekstili ürünüdür. 


Jaluzi perdeler genellikle tek renkten oluşur. Jaluzi perdenin 2 farklı çalışma seçeneği bulunur. Bunlardan ilki, manuel diyebileceğimiz çubuklu veya ipli mekanizma ile perdenin açılıp kapanmasıdır. İkinci seçenek ise otomatik olarak kumanda veya düğmeyle kontrol edilen seçenektir.


Jaluzi perdede bulunan şeritle, 180 derece dönme hareketi yaparak açılır ve kapanırlar. Bu harekete tilt hareketi denmektedir. Güneşin durumuna göre ışığın odaya girme oranını ve yönünü tilt hareketi ile kontrol edebilirsiniz.

Jaluzi Ne Demek?

Jaluzi perdenin İngilizce adı Venetian Blinds’tir. Venetian Blinds adı Türkçeye Venediklilerin Perdesi olarak çevrilmektedir. İsminin bu şekilde olmasının sebebi ise tarihte bilinen ilk kullanımının Venedikliler tarafından yapılmasıdır. Jaluzi perdeyi ilk olarak Venedikli tüccarlar iş yerlerinde kullanmışlardır.


Jaluzi kelimesi ise Türkçemize Fransızcadan geçmiştir. Fransızca Jalousie, kıskançlık ve şeritli perde anlamına gelmektedir. Türkçeye ise Jaluzi olarak geçmiştir.

Jaluzi Perde Montajı: Jaluzi Nasıl Takılır?

Jaluzi perde montajı, stor perde montajına benzer şekilde yapılmaktadır. Jaluzi nasıl takılır araması yaparak çeşitli uygulama videolarını da inceleyerek kendiniz yapabilirsiniz. 


Jaluzi perde montajı için dübel, matkap, vida ve şarjlı matkap tüm ihtiyacınızı görmenize yardımcı olacaktır. Eğer kendiniz montaj işlemiyle uğraşmak istemezseniz de bir ustaya çok uygun fiyatla işlemi yaptırabilirsiniz.

Temizliği Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Jaluzi perde nasıl temizlenir sorusu birçok kullanıcının daha satın almadan önce aklına gelen önemli bir sorudur. Jaluzi perde temizliği sanılanın aksine oldukça kolay ve pratik biçimde yapılabilmektedir. Aşağıdaki adımları izleyerek sizde perdenizi kolayca temizleyebilirsiniz.


 • İlk olarak perdenizin tozunu alabilmek için süpürge veya tozbezi kullanmanızı öneririz.

 • Toz alma işleminin ardından ise deterjanlı sünger, çorap veya bezle tüm şeritler kapalı konumdayken şeritleri silerek temizleyebilirsiniz. Jaluzi perdeler genellikle kolay temizlenebilir bir yapıdadır.

 • Son olarak da kuru bir bezle şeritleri kurulayarak temizliği bitirebilirsiniz.


Gördüğünüz gibi 3 basit adımla perdelerinizi tertemiz bir hale getirebilirsiniz.

Modeller ve Özellikler

Jaluzi modelleri genellikle kullanılan malzemeye veya yapısına göre değişmektedir. Birçok modeli olan bu perdelerin en popüler ve en çok tercih edilen modellerini aşağıda bulabilirsiniz.


 • Ahşap Jaluzi Perde

 • Cam İçi Jaluzi - Çift Cam Arası Jaluzi

 • Dikey Jaluzi

 • Sunset Jaluzi

 • Alüminyum Jaluzi

 • Bambu Jaluzi

 • PVC Jaluzi

 • Mikro Jaluzi

 • Metal Jaluzi

Ahşap Jaluzi Perde

Ahşap jaluzi perde malzeme yönünden ayrışan modellerden birisidir. Ahşap Jaluzi çeşitlerinde şeritleri ve diğer parçaları ahşaplardan oluşmaktadır.

Cam İçi Jaluzi - Çift Cam Arası Jaluzi

Cam içi jaluzi veya çift cam arası jaluzi olarak bilinen modeller, çift katlı camların arasına yerleştirilmekte ve perdenin tamamı camın içerisinde yer almaktadır. Şık bir görünüm sunmasının yanı sıra temizlik gerektirmeyen yapısıyla da kullanımı oldukça pratik olan bu model kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Dikey Jaluzi

Orjinali yatay şeritlerden oluşan perdenin aynı zaman tercihe göre dikey şeritli modelleri de mevcuttur. Bu modelin tek farkı şeritlerinin yatay yerine dikey olarak konumlandırılmış olmasıdır.

Alüminyum Jaluzi

Alüminyum jaluzi modeli evlerde veya ofislerde en fazla kullanılan modellerden bir tanesidir. Şerit ve gövdesi alüminyumdan yapılan bu model hem nispeten daha düşük maliyeti hem de görünüm ile ön plana çıkmaktadır. Genellikle ofislerde ve banyolarda sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca alüminyum malzeme sayesinde kolaylıkla temizlenebilen ve nemden etkilenmeyen bir modeldir.


Bambu Jaluzi

Bambu saplarından yapılan bu model, özellikle ahşap ağırlıklı ev tasarımlarına çok iyi uymakta ve ev içerisinde oldukça sıcak bir görünüm sergilemektedir. 

PVC Jaluzi

Alüminyum gibi kolay temizlenebilir yapısıyla öne çıkan bir diğer modeldir. şeritleri ve diğer bölgeleri plastik türevi olan ve dayanıklı olan PVC malzemeden üretilmektedir.

Mikro Jaluzi

Mikro jaluzi perde modelinin tek farkı, jeritlerinin çok sayıda ve ince yapıda olmasıdır. Bu sayede ürünün görünümü hem daha zarif hale gelmekte hem de içeriye daha fazla ışık girmesini sağlayabilmektedir.

Metal Jaluzi

Metal malzemeden üretilen bu perdeler, kullanıldığı ortama daha fazla ciddiyet katmaktadır. Sağlam ve dayanıklı bir madde olan metalden yapılan bu modellerin bir diğer özelliği ise dayanıklılığıdır.

Jaluzi Perde Fiyatları Ne Kadar?

Jaluzi fiyatları kullanılan malzemeye ve tasarıma göre değişmektedir. Örneğin otomatik kumanda veya düğme ile çalışan modeller ile ipli veya çubuklu modellerin fiyatları bir değildir. Aynı şekilde cam içi jaluzi fiyatları ve ahşap jaluzi fiyatları da birbirinden farklıdır.


Genel olarak bakacak olursak, fiyatlar ₺85 ile ₺300 arasında değişmektedir. Buna ek olarak, en sık tercih edilen modellerden cam içi jaluzi fiyatları ise ortalama olarak  yine benzer şekilde ₺85’den başlamakta ve ₺500’ye kadar çıkabilmektedir.


Ayrıca bir diğer popüler model olan ahşap jaluzi fiyatları ise genellikle ₺250 ile ₺600 arasındadır.


Ancak hangi model ve tasarımı istiyorsanız isteyin, size ne lazımsa lazımbana.com adresinde bulabilirsiniz. En uygun fiyatlar ve güvenilir satıcılarla lazımbana’da ihtiyacınız için en iyi seçenekleri bulabilirsiniz. Ayrıca sayfamızda bulunan detaylı filtreleme ve sıralama özelliklerinden faydalanarak da, kriterlerinize en uygun ürünleri listeleyebilirsiniz.


Eğer daha da uygun fiyata alışverişinizi yapmak isterseniz, sitemize üye olmanız yeterlidir. Bu sayede dönem dönem yapılan çeşitli indirim ve kampanyalardan haberdar olabilir ve eşsiz fiyatlara dilediğiniz ürünün sahibi olabilirsiniz.